Премијер Србије Александар Вучић нападнут је током комеморације жртвама злочина у Сребреници. Вучића је, прво вербално, а затим и каменицама напала група људи у Поточарима. Премијер Србије је погођен каменицом у главу. Делегација је евакуисана.

639765_potocari-vucic-napadnut110715ras-foto-sinisa-pasalic-03-copy_ffСРЕБРЕНИЦА │ Предсједник Владе Србије Александар Вучић, који је у Поточарима задобио више удараца камењем, након инцидента успјешно је евакусан заједно са члановима делегације ка Скеланима, на граници Србије и БиХ, рекао је министар унутрашњих послова Републике Српске Драган Лукач.

"С обзиром на то да смо очекивали овако нешто ми смо убацили један број људи у цивилу у масу и они су одмах реаговали када је кренуо напад на премијера Вучића", казао је Лукач.

Догодило се, рекао је, оно што смо очекивали и на шта смо упозоравали. Камење је, како каже Лукач, летјело са свих страна, Вучић је добио више удараца и поломљене су му наочаре.

Ударце камењем задобили су и припадници полиције и обезбјеђења српске делегације, прецизира Лукач и додаје да се у свему томе успјело да премијер Вучић буде благовремено извучен из масе.

"Они су потом ушли у возило и безбједно кренули ка граници, Скеланима", рекао је министар полиције Српске. Објаснио је да се слично догодило и предсједнику Словеније Боруту Пахору, кога је такође полиција заштитила и спровела да Полицијске станице у Сребреници.

Након напада на Вучића, ухапшена је једна особа.

Инциденти су почели након комеморације, када су делегације полагале цвијеће у меморијалном комплексу.
Вучић је, праћен звиждуцима, положио цвијеће, а затим је група људи почела да га гађа камењем и вријеђа.

Током инцидената, Вучић је погођен каменом у главу.

У покушају да заштите премијера Вучића, чланови његовог обезбјеђења су отворили панцир-торбе. Такође, један од чланова Вучићевог обезбјеђења покушао је да развуче кишобран како би га заштитио, али је премијер то одбио.

Нападачи су викали "Алаху екбер" (Бог је велики), "Умри, четниче", "Убиј га"...

Појединци из масе су насртали на обезбјеђење српске делегације у покушају да дођу до Вучића и том приликом је дошло до физичког обрачуна са члановима обезбјеђења.

Полиција је интервенисала и сукобила се са нападачима, а српска делегација је евакуисана.

Српски премјер је, са пратњом, прошао кроз масу окупљених и напустио Поточаре.

Сједница Владе Србије је за данас у 15.00 часова. Како је најављено, послије сједнице Владе Вучић ће се обратити новинарима.

Комеморација

У Поточарима је завршен комеморативни скуп посвећен 20 година од страдања Бошњака из Сребренице и сусједних општина, на којем су се обратили бројни домаћи и страни високи званичници.

Високи представник у БиХ Валентин Инцко поручио је на комеморативном скупу да треба окренути нову страницу и започети нови вијек, као што су некада велики непријатељи, а данас стубови Европе - Французи и Нијемци урадили након Другог свјетског рата.

Он је навео да се данас у Сребреници потврђује да нема лоших народа, само лоших појединаца.

Инцко је навео да се ојачава процес оздрављења Срба, Бошњака, Хрвата и других, али и међународне заједнице, која, такође, сноси дио одговорности, као што је то недавно рекао генерални секретар УН-а.

"Данас смо дошли у Сребреницу да пружимо руке и градимо мостове, а не зидове", рекао је Инцко и поручио да треба рећи не подјелама и јаче него икада показати опредијељеност за реинтегрирану БиХ, која има евроатлантску будућност.

Члан Предсједништва БиХ Драган Човић рекао је на комеморацији у Поточарима да "живот и суживот иду руку под руку у БиХ", да из Сребренице мора отићи порука да мир нема цијену, те да не треба допустити било коме "да на светости ових жртва гради нове сукобе".

Премијер Турске Ахмет Давутоглу поручио је да се мора подржавати мир у БиХ, јер он значи мир на Балкану, Европи и свијету.

"Нећемо заборавити оно што се десило овдје, али не можемо пропагирати мржњу и освету", рекао је Давутоглу.

Предсједник Хашког трибунала Теодор Мерон поручио је на комеморацији да ће "одговорни носити ову стигму и она ће бити упозорење свима", те да се никада не смије заборавити прошлост.

Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц поручио је на овом скупу да сада локални судови морају наставити рад Трибунала.

"Треба процесуирати још стотине случајева злочина. Међународна заједница наставља са тражењем несталих. Жртве не могу да наставе даље док се не пронађу њихови чланови породице", додао је Брамерц.

Замјеник генералног секретара УН Јан Елијасон пренио је саосјећање и солидарност првог човјека ове свјетске организације Бан Ки Муна породицама свих жртава које, како је рекао, УН и међународна заједница нису успјеле да заштите.

"Морамо јачати хуманитарне акције, морамо ђеловати на први знак насиља, ставити људска права и људска бића на прво мјесто. Немамо ријечи да изразимо кајање", додао је Елијасон.

Градоначелник општине Сребреница Ћамил Дураковић рекао је да ће данас, на 20 година од злочина над Бошњацима, у Меморијалном центру Поточари бити укопани посмртни остаци 136 особа убијених у јулу 1995. године.

Он је позвао одговорне да кажу гдје се налазе посмртни остаци преосталих страдалих Бошњака, наводећи да ће то бити "пружена рука помирења и почетак новог живота".

Бивши амерички предсједник Бил Клинтон рекао је да је захвалан што је БиХ и даље мирна земља, што је близу чланства у ЕУ и учесник мировних мисија широм свијета.

"Жао ми је што нам је толико дуго требало да постигнемо јединство, да употријебимо силу да се насиље заустави. Драго ми је што је мир одржан", рекао је Клинтон, који је захвалио премијеру Србије Александру Вучићу на доласку у Поточаре.

У Меморијални центар у Поточарима од јутрос је пристигло хиљаде грађана из БиХ, региона и целог света, као и бројне стране делегације и домаћи политичари.

Комеморација је почела око 11 х извођењем химне Босне и Херцеговине, након чега је услиједило обраћање званица.

Међу првима у Поточаре је стигао премијер Србије Александар Вучић.

Приликом уласка у салу, мајке страдалих у Сребреници су се руковале и изљубиле са српским премијером, а једна од њих, Хатиџа Мехмедовић, му је на ревер закачила Сребренички цвет. Поручиле су му да смо "сви један народ којем треба мир".

Истовремено поједини окупљени грађани су му звиждали и добацивали.

Александар Вучић је у Меморијалној сали обишао изложбу "Сребреница-Поточари 1995-2015", где се, у присуству великог броја медија, уписао у књигу жалости, преноси Тањуг.

РТРС/Блиц

Фото:Тањуг