djaci BANJALUKA | Pojedine osnovne škole u Republici Srpskoj konačno su počele sa uvođenjem ormarića, u koje đaci nakon završetka nastave ostavljaju udžbenike i opremu, a kući nose samo ono što im je potrebno za zadaću.
Ovo je potvrdio Predrag Damjanović, direktor Republičkog pedagoškog zavoda. On je kazao da je ova aktivnost predviđena Programom smanjenja težine đačke torbe, koji su sve osnovne škole dobile u februaru ove godine. "U programu je jasno navedeno šta treba da uradi roditelj, učitelj, nastavnik, razredni starješina i Republički pedagoški zavod kako bi bila smanjena težina torbe koju djeca nose", kazao je Damjanović.
On je naveo da je veoma bitno da svaki učitelj, posebno za đake od prvog do petog razreda, ima precizan raspored časova kao i to da roditelji obavezno pregledaju šta djeca nose u školu.
"Pogrešno je mišljenje da treba veliki novac za ormariće, bitno je samo da se u školama snađu s onim što imaju. Većina škola u RS, posebno onih manjih, radi u jednoj smjeni, i ima dovoljno prostora da od svog postojećeg namještaja i opreme formira improvizovane ormariće, kako bi djeca ostavljala udžbenike i stvari u školi", naveo je Damjanović.
Zora Gluvak, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola dobojske regije, kazala je da su u nekim školama u ovoj regiji već uvedeni ormarići i to sa namještajem koji je škola već imala. "U OŠ 'Sveti Sava' mi smo za ove niže razrede već napravili neke ormariće. Međutim, nemamo sredstava da ih za sve napravimo. Trebalo bi nam oko 20 ormara koji koštaju po 300 KM. To je oko 6.000 KM, što je za našu školu koja ima oko 1.000 učenika previše i zato očekujemo pomoć resornog ministarstva" , navela je Gluvakova.
Ona je pojasnila da se Program smanjenja težine torbe sprovodi u svim školama u ovoj regiji i da se nastavnici snalaze kako mogu u postojećim uslovima.
Istraživanje "Djeca traže", koje je prošle godine sprovela Međunarodna asocijacija doktora medicine za jugoistočnu Evropu, pokazalo je da većina osnovaca drugog, četvrtog i osmog razreda u RS ima deformitet kičme.
Isti podaci su pokazali da više od 91 odsto učenika ima nepravilan sjedeći stav zbog preteške đačke torbe i nepravilnog sjedenja.
Miodrag Femić, fizijatar u Opštoj bolnici Bijeljina i predsjednik navedene asocijacije, kazao je da su ovim istraživanjem nastojali da utvrde vezu između težine đačke torbe i njenog uticaj na zdravlje učenika. "Uprkos činjenici da opterećenje đačke torbe ne bi trebalo da iznosi više od 10 odsto njihove tjelesne mase, tokom ovog istraživanja je ustanovljeno da znatan broj učenika nosi torbu koja predstavlja opterećenje između 10 i 15 odsto njihove mase, a određeni broj učenika je nosio torbu koja je bila teška čak između 15 i 20 odsto njihove težine", naveo je Femić.
Iz Ministarstva prosvjete i kulture RS nismo uspjeli dobiti odgovor da li će biti izdvojena sredstva za nabavku ormarića u svim školama.
Nezavisne