НЕВЕСИЊЕ l У селу Горња Трусина данас је освјештан Споменик поручнику Краљеве гарде Крсту Ђерићу и невесињским устаницима који су јуна 1941. године спријечили усташе да изврше масован покољ српског живља у невесињском крају. Помен храбрим устаницима и чин освјештања спомен обиљежја обавили су свештеници Црквене општине Невесиње у присуству  потомака, родбине и поштоваоца неустрашивих горштака, бораца за слободу, истину и правду.

Захваљујући потомцима и људима добре воље надахнутих патриотизмом  поред Споменика Краљу Петру Првом Ослободиоцу саграђено је још једно спомен обиљежје које ће трајно свједочити о часном официру и српским јунацима који су се супроставили усташкој хорди и најезди фашизма. Споменик су открили потомци славног краљевог официра  Миомир и Крстослав Ђерић.

Вијенце код освјештаног споменика положиле су делегације општина и општинских борачких организација из  Невесиња и Берковића, чланови Равногорског покрета отаџбине Српске и потомци и родбина невесињских устаника.

У пригодној бесједи свештеник Зоран Илић нагласио је да невесињски устаници  никако нису могли прихватити понижење и ропство.

−Њихова жеђ је била за слободом, а не славом и на том слободарском опредјељењу нису жалили ни погинути  − рекао је Илић. Он је посебно истакао улогу елитног официра Краљевине Југославије Крста Ђерића који је успио да окупи и мобилише људе у заштити истинских вриједности.

У име Одбора за изградњу Спомен обиљежја говорио је Радомир Ђерић. Он је нагласио да су Невесињци тих судбоносних јунских дана 1941. године, попут дједова и очева, храбро кренули у борбу за опстанак и заштиту српске нејачи од усташке каме.

"Нека овај споменик на овом историјском мјесту вјечно стоји као опомена душманима да је ово света српска земља, а генерацијама које долазе наук да Срби више никада не буду братоубице", поручио је Ђерић.

Замјеник начелника општине Невесиње Милутин Самарџић рекао је да историјски догађај  од 24. јуна 1941. године најбоље показује како наш слободарски народ када је јединствен може постићи и наизглед немогуће ствари. Додао је да општина Невесиње подржава све скупове који чувају историјску баштину од заборава.

Наглашавајући да је на Трусини подигнут достојан споменик јунацима који су се супроставили усташтву и фашистичкој сили предсједник Одбора РВИ у Борачкој организацији РС Војин Гушић нагласио је да су Невесињци и у посљедњем рату показали да им, када су јединствени, никаква сила не може наудити.

У име Равногорског покрета Отаџбине Српске присутнима се обратио војвода Славко Алексић нагласивши да је ово скуп када се молитвено сјећамо јунака, али и сабор истине и правде.

У културно-умјетничком дијелу програма наступили су Етно група „Симонида“ и народни гуслари Мирослав Шиљеговић и Љубан Дука.

Други дио свечаности уз трпезу љубави приређен је у Салону „Милановић“ у Невесињу. Одбор за изградњу Спомен обиљежја уручио је плакете и захвалнице институцијама, предузећима, удружењима и појединцима који су помогли да се на Трусини сагради споменик слободе, храбрости и вјере.

Радио Невесиње