Генерални секретар СНСД-а Лука Петровић изјавио је да Бошњаци треба да се договоре ко ће од њих учествовати у власти на заједничком нивоу и да се може очекивати да бошњаки корпус каже да ли жели у власт са побједницима из српског и хрватског корпуса.

- Бошњачки корпус има неке бојазни од корпуса који долази из српског и хрватског дијела и због тих бојазни су оспорили именовање предсједавајућег Савјета министара. Они који су сада на власти на заједничком нивоу, а који су у техничком мандату требали би да кажу - стоп, изгубили смо изборе и повлачимо се - рекао је Петровић за Алтернативну телевизију.

Он је нагласио да бошњаки политичари морају поштовати изборну вољу друга два народа и тражити најмањи заједнички садржилац да би БиХ живјела, јер се БиХ не може замислити без изборних побједника из Републике Српске, или без побједника из реда хрватског народа.

Петровић сматра да ће ЕУ и високи представник предузети неке мјере према бошњачком корпусу који не жели да делегира учеснике власти на заједничком нивоу.

- Бошњачки корпус, односно његова владајућа структура наметнула је једну више националну причу. Видјели сте ово штоје било на Кошеву /звиждање предсједавајућем Предсједништва БиХ Милораду Додику и на помињање имена Република Српска/, видјели сте да постоји мржња. Ми желимо да радимо, а ако они то не желе, већ да праве конфликт, то је њихов проблем. И они ће стагнирати, то је катастрофално за њихову будућност - навео је Петровић.

Говорећи о заједничком наступу српских политичких партија у Сарајеву, Петровић је навео да је СНСД спреман за заједничко дјеловање, али да то не значи и да се дијеле функције.

Петровић, који је генерални директор Електропривреде Републике Српске, рекао да се у овом систему многе ствари могу унаприједити, додајући да у појединим дијеловима има губитака, нерационалног трошења новца, али и да се дуго година није улагало у одређене објекте, а као примјер навео термоелектране.

- Узмимо термоелектране Угљевик и Гацко које су инсталисане снаге од по 300 мегавата. Садашња прозизводња у ТЕ Угљевик је до 250 мегавата, а у ТЕ Гацко до 120 мегавата и самим тим су им смањени приходи. Да производе у складу са инсталисаним снагама, као што је то било половином осамдесетих година прошлог вијека, имали би много веће проиходе - навео је Петровић.

Он је рекао да је потребна модернизација или изградња нових термоблокова, за шта су се одлучили Влада Републике Српске и Електропривреда Српске, додајући да се ових дана дефинишу модели како да се то уради.

Петровић је навео да је донесена мјера о забрани запошљавања у Електропривреди Републике Српске јер постоји кадар унутар тог система који се боље може искористити. Он каже да је уведен и систем да зависна предузећа унутар ЕРС-а могу да праве онолико планова са колико новца располажу.

Говорећи о инвестирању, он је подсјетио да ће у овој години бити уговорена градња хидроелектрана Бук Бијела и Дабар, обје у вриједности више од 600 милиона евра, као и да се кренуло у припрему потребне документације.

СРНА