ТРЕБИЊЕ │ Стручњаци из загребачке фирме „Дрезга“ почели су јутрос испитивања здравственог стања и санације крошњи стабла платана и кестена у центру града.

У надлежном градском одјељењу кажу да је ријеч о истим третманима који су прије три године примијењени на стаблима чувених 16 платана у башти хотела „Платани“, а са циљем да продуже њихов животни вијек и корецијама крошњи учине их безбједнијим по грађане.

„Планирано је да се уради санација стабала платана и кестена на Тргу слободе и у градском парку, у Његошевој и улици Краља Петра Првог Ослободиоца. Санација подразумијева утврђивање здравственог стања и стабилност стабала на поменутим локалитетима, као и израду елабората са свим подацима о здравственом стању и статици, те образложење потребних мјера санације, приједлог мјера његе и заштите у циљу дугорочног одржавања поменутих засада“, каже за Радио Требиње Јелена Ћук из Одјељења за стамбено-комуналне послове Града Требиња.

Он је додала да је за ове радове Град Требиње из буџета издвојио 33.000 КМ, без урачунатог ПДВ-а, те да би посао требало да буде завршен за седам дана, уколико то дозволе временски услови.

Горан Хуљенић из фирме „Дрезга“ из Загреба истиче да био дио и стручног тима ангажованог на дијагностици и санирању 16 требињских платана.

„Драго ми је видјети да и данас лијепо напредују. Слично ћемо направити и са свим стаблима овдје. Користићемо три инструмента за дијагностику – најприје ћемо резистограмом мјерити отпор дрвета којим ћемо провјерити да ли је структура здрава, ултразвучним томографом добијамо пресјек стабла и можемо видјети има ли или нема тружели, а посљедња метода је потезни тест на три стабла – којим провјеравамо да ли је стабло сигурно на вјетру. Први је утисак да ниједно ово стабло за сада није упитно – само је питање колико ћемо крошње скинути да не би непотребно улазили у велике захвате орезивања“, појашњава Хуљенић за Радио Требиње.

Саво Вуковић, руководилац на пословима зеленила и чистоће у предузећу „Комунално“ Требиње додаје да све гране које је не задовоље дијагностичке тестове бити уклоњене.

„Смањиће се крошња стабала тако да ће ово дрвеће бити безбједно за грађане. Одређене гране ће се шпанерима затезати да не би дошло до њиховог пуцања“, појашњава он.

Радио Требиње