ТРЕБИЊЕ │ У позоришној сали Културног центра вечерас је одржана свечана академија Дучићевих вечери поезије „Код кнеза на балу“, ове године у знаку значајног јубилеја - 50 година требињске светковине стиха у част великог пјесника Јована Дучића.

Говорећи о пола вијека традиције пјесничких сабрања у Дучићевом Требињу градоначелник Лука Петровић рекао је да су Дучићеве вечери поезије „од локалне манифестације са неизвјесном перспективом, постале престижна културна светковина, која окупља најбоља пера и најкреативније умјетнике са наших простора“, те да је од давне 1967. године Дучићевом сценом у Требињу продефиловало близу 4.000 само индивидуалних извођача.

Петровић је подсјетио да је од 1994. установљена и „Дучићева награда“ којом су до данас овјенчани само најистакнутији пјесници нашег језика, њих 13 у златном низу Дучићевих насљедника.

Дучић је и данас отворена књига, па посебним тематским скуповима, нагласио је Петровић, Вечери из године у годину настоје да дођу „до нових валоризација и освјетљења оног што је у Дучићу било и остало највредније“, а жеља је Требиња да Вечери интернационализује, односно „Дучићевски профилише и у њиховој националној и у мултинационалној европској равни“.

Дучић је овдје инспирација и константа. Цијела источна Херцеговина, не само да се поноси Дучићем, него га доживљава као човјека који је указао на духовни и општекултурни потенцијал овог региона. С Дучићем у меморији и нашој културној баштини не можете пристајати на мало и осредње, нити можете, нити имате право - да будете без амбиција“, поручио је градоначелник Требиња.

Министар просвјете и културе Републике Српске Дане Малешевић истакао је да је велики српски пјесник и дипломата Јован Дучић Требиње, али и цијели српски род, задужио својом несвакидашњом умношћу и дјелом чудесне и непролазне вриједности.

У оквиру Дучићевих вечери поезије увијек нови поклоници и вриједни сљедбеници префињеног књижевног израза Дучићевог чувају од заборава све што је исписано његовим пером. Они опомињу на његов значај  и подучавају генерације  које долазе начину на који се чува књижевно културно насљеђе“, рекао је Малешевић.

Истичући да је нераскидиви дио српске културне баштине оно што је иза себе оставио Дучић, Малешевић је рекао да се значај пјесника огледа у доприносу очувања српског језика и писма.

„Поручио бих свима да наставе да пишу и стварају, било по узору на великог Дучића, било по узору на друге ствараоце, било по сопсвеном хтијењу  и умјећу, али само да пишу“, нагласио је Малешевић и додао да ће тако богатећи и проносећи српску књижевност обогатити и сачувати полазиште нашег националног бића – српски језик и ћирилицу.

Говорећи о величини и значају Дучићевог дјела пјесник Драган Јовановић Данилов истакао је да је кнез српских пјесника био комплексна и аутентична личност, космополита и човјек многобројних идентитета, стваралац који је успјешно спојио двије особине, које у нашем народу ријето иду заједно - дионизијску радост писања са готово германском посвећеношћу своме послу.

„Дучић је и Парнас и симболизам, уједно и пјесник експресионистичких слика, пјесник и љубави и смрти, природе и метафизичко-филозофски пјесник дубоке сумње и религиозне запитаности - и зато је Дучић велик и несагледив и зато га увијек морамо изнова ишчитавати“, истакао је Јовановић Данилов.

Он је додао да говорити о Дучићу значи говорити о духу вјесништва, при чему је вјесник онај пјесник који својом поезијом објављује дубину оностраних сфера.

„То су они најпрефињенији духови и најузвишенија срца која захватају метаисторијске перспективе и који виде свјетске духовне панораме. У њиховим дјелима се објављују застрашујуће дубине реалности и оностраних сфера“, појаснио је Јовановић Данилов, додајући да су вјесници ријеткост и културама много већим од наше.

У поетско-музичком дијелу свечане академије наступили су хор СПД „Јединство“ из Бања Луке, под диригентским вођством Немање Савића, глумци Народног позоришта Београд Слободан Ћустић, Биљана Ђуровић и Небојша Кундачина, примадона и првак Опере београдског Народног позоришта Драгана дел Монако и Дејан Максимовић, етно дует „Сестре Гобовић“, вокални и извођач на кавалу Катарина Гојковић, те Невена Живковић у клавирској пратњи.

Овогодишње Дучићеве вечери поезије завршавају поетиско-музичким програмом „На Дучићевом путу”, који ће сутра вече од 19 часова бити одржан у позоришној сали Kултурног центра.

Р.С.