bulatovic

TREBINJE l Beogradski arhitekta Ksenija Bulatović, boravila je u Trebinju sa razlogom- „Retrospektivnom izložbom“ obilježava 20 godina profesionalnog bavljenja arhitekturom, a nakon rodnog Beograda, Trebinje nije odabrala slučajno. „Trebinje mi je po ljepoti, drugi grad nakon mog Beograda. Obožavam kada se približavam ovom gradu i iznova ugledam potpuno suglasje među građevinama, što znači da postoji i suglasje među ljudima koji ovdje žive. Trebinje je baš čovjekomjeran grad,“ kaže Ksenija Bulatović, koja je u Trebinju prije godinu dana projektovala idejno rješenje enterijera hotela „Platani 2“. „Uskoro bi trebalo da radim proširenje restorana u ovom hotelu. A moram da dodam, da sam prvi put u životu radila enterijer hotela, što mi je bilo jako interesantno, posebno rekonstrukcija, jer je u pitanju jako lijep stari objekat u kamenu. Trebalo je savremenu arhitekturu uklopiti u jedan stilski okvir da dobijete novi senzibilitet. Drago mi je što smo uspjeli da nađemo pravu mjeru modernosti koja neće ugroziti tradicionalizam“.

hotel

Sa stanovišta arhitekte, Ksenija je za Trebinje imala samo pohvale. „Raduje me što se u Trebinju dosta vodi računa o arhitektonskoj kulturi. Novi objekti su veoma umjesni i prate određeni senzibilitet razvoja grada. I Stari grad je vrlo insiprativan! Upravo to staro naslijeđe i iskustvo koje se skupljalo vijekovima, za arhitekte je dragocjen materijal jer nam dopušta da saznamo kako se nekada radilo. Mislim da bi ga trebalo malo više aktivirati i obavezno njegovati“. Njena privrženost Trebinju i Hercegovini, duboko je usađena u njenim korjenima. „Iako sam rođena u Beogradu, pomalo sam i Crnogorka! Otac mi je iz Kolašina, a kako je Trebinje blisko crnogorskom području, tako me za ove prostore vežu posebne emocije, kao one prema Srbiji, odakle mi je majka. Sticajem okolnosti, najviše sam radila upravo po Srbiji, Crnoj Gori i Hercegovini i to su tri zone koje radim. Ustvari, ja sam srpski arhitekta i volim da radim za srpski narod. Ponude za Dubai, Rusiju i slično me nikada nisu interesovale, zanima me da razvijam našu domaću arhitekturu, koja ima mnogo potencijala“, dodaje ona.
Ksenija Bulatović jedan je od rijetkih arhitekata, uz to i žena arhitekta, koja u Beogradu, na Trgu Republike ima postavljeno svoje djelo „Deltin sat“, za koji je 1999. godine, u vrijeme bombardovanja Srbije i nagrađena.
„Od izuzetne je važnosti da svaka građevina ima koncept i smisao, te da neki grad po njoj bude prepoznatljiv. Ja sam doživjela da moj „Deltin sat“ postane prepoznatljiv u Beogradu kao mjesto okupljanja, prepoznavanja ljudi, sastajanja itd. Ako jedan objekat zaživi u nekom gradu, a grad ga primi i da mu kvalitet više, onda je ta arhitektura uspjela“.

Clockbeograd

Ksenija Bulatović je u RS prepoznatljiva i po zgradi Vlade RS u Banjaluci, za koju je radila arhitektonsko rješenje i dobila prvu nagradu na konkursu za ovu ustanovu, te po izradi rješenja za Vladičanski dvor u Mostaru. Iza sebe ima 40 projekata od kojih je 20 nagrađeno. „Zajedno sa saradnicima imam tu sreću da sam za pet projekata dobila prve nagrade, od kojih su tri izvedena, realizovana. Izgleda da smo uspjeli pronaći pravu mjeru“. Pred Ksenijom Bulatović je put u Indiju na Azija Fest 2014-2015. kao član žirija ove međunarodne manifestacije. „Ovo je prvi put da neko iz Srbije ide na ovaj međunarodni festival. Put u Indiju je presedan za srpsku arhitekturu i otvaranje Srbije prema svijetu, što pred mene stavlja veliki zadatak i nove izazove!“ Maja Begenišić