У требињском Културном центру представљен је пројекат „Моја будућност“, намјењен младима од 18 до 34 године који траже посао.

Емир Кустура, један од координатора пројекта, каже да је најважнија компонента програма, који ће се проводити до краја 2020. године, запошљавање младих.
Циљ је да буде запослено најмање 220 младих из четири херцеговачке локалне заједнице, а да 1500 прође различите видове обуке у подизању вјештина за послове потребне тржишту“, рекао је Кустура.

Он је додао да се овим пројектом не може утицати на наставне планове и програме средњих школа, али да ће покушати да са представницима школа, власти и завода за запошљавање ураде нешто да се у наредном периоду више пажење посвети занимањима која су атрактивна на тржишту.

„На тржишту се полако потискују традиционална занимања, појављују се нова са којима млади људи нису довољно упознати. Кроз овај пројекат их прво упознајемо са траженим занимањима, а онда имају тромјесечну обуку како би могли бити што конкурентнији на тржишту“, каже Маја Чечур, водитељ групе пројекта „Моја будућност“.

Она додаје да су тренутно на тржишту најинтерсантнија занимања угоститељство, туризам, агробизнис и ИТ сектор. -Млади знају да је угоститељство и туризам у Требињу у екпанзији, али још нису свјесни колико се могу у томе пронаћи. Да би били конкурентни на тржишту морају стећи неке додатне вјештине и знања. Што се тиче ИТ сектора млади људи знају за њега, неки се чак и у средњој школи тиме баве, али им треба додатно образовање да би могли да довољно зарађују од тога посала – наводи Маја Чечур, професор Центра средњих школа Требиње.

Према ријечима Николине Стојановић, ученице трећег разреда требињске економске школе, циљ је да се да се што више млади изађу из монотоније, науче нешто ново и покушају сами схватити шта желе у будућности.

Пројекат у Требињу, Читлуку, Коњицу и Широком Бријегу проводи швајцарска организација „Хелветас“ уз подршку мостарског „Редаха“ и „Муња инкубатора“ из Сарајева.

Д.Ч.