Sport.jpg (682 KB)

У Галерији Музеја Херцеговине у Требињу, вечерас је отворена изложба „Спорт у уметности. Уметност спорта.”, која је настала у сарадњи Музеја Југославије у Београду, Галерије Матице српске у Новом Саду и Музеја Савремене умјетности Републике Српске у Бањалуци.

Изложба обухвата умјетничка дјела и предмете који су настали у периоду од 1858. до 2018. године.

Одабране радове потписују Сава Шумановић, Иван Радовић, Петар Добровић, Иван Табаковић, Стева Тодоровић, Петар Омчикус, Душан Тодоровић, Бојан Бем, Урош Ђурић и Томислав Петернек.

Помоћник министра просвјете и културе Републике Српске Тања Ђаковић рекла је да је од изузетног значаја да установе културе Републике Српске и Србије сарађују.

„Спортским рјечником речено, ова изложба је резултат тимског рада три сјајне екипе. Министарство просвјете и културе подржава и изузетно цијени изложбе оваквог карактера које су плод сарадње а које у потпуности доприносе ширењу сазнања о свим битним догађајима, личностима, појавама, које су обиљежиле нашу историју, културу и традицију. Комплетна поставка је јако необична и публици ће кроз ову изложбу бити јасно колико два, на први поглед потпуно одвојена сегмента могу да буду међусобно повезана“, рекла је Ђаковић.

Директор Музеја савремене умјетности Републике Српске Сарита Вујковић рекла је да је изложба након Париза и Бањалуке стигла и у Требиње.

„Жеља нам је била да повежамо избор Требиња за Европску престоницу спорта за 2025. годину са изложбом која је повезала спорт и умјетност. Изложба има неколико сегмената, од којих је један повезивање са једним од најзначајнијих спортских догађаја бивше Југославије - Олимпијадом у Сарајеву 1984. године. Тим поводом у овој изложби је изложена једна легендарна мапа у којој су се те године укључили бројни умјетници свијета, дали своје радове и на тај начин повезали спорт и умјетност“, рекла је Вујковић.

Sport 5.jpg (718 KB)

Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске каже да је изложба „Спорт у уметности. Уметност спорта.“ настала поводом одржавања Олимпијских игара у Паризу прошле године.

„Велико нам је задовољство што ова изложба гостује у Требињу као Европској престоници спорта за 2025. годину. Направили смо одабир предмета из бројних музејских збирки које представљају спорт и одабрали слике, цртеже, фотографије, графике, постере и разне спортске реквизите, да покажемо како је спорт инспирисао умјетнике. Ово је посебна, другачија изложба и циљ нам је да покажемо како су спорт и умјетност најбољи пријатељи”, рекла је Палковљевић Бугарски.

Директор Музеја Херцеговине у Требињу Ивана Грујић каже да ова изложба показује да је могуће повезати спорт и културу.

„Велика нам је част да послије гостовања у Паризу и Бањалуци и Музеј Херцеговине може да буде домаћин овакве изложбе, нарочито у години када је Град добио престижну титулу Европског града спорта. Надамо се да и овом изложбом доприносимо да се наш град развија на сваком пољу, а посебно на пољу културе и спорта“, додала је Грујић.

Изложбу је свечано отворио градоначелник Требиња Мирко Ћурић који је истакао да спорт и умјетност представљају двије стране исте медаље човјековог духа.

„Иако на први поглед изгледају као различите области људског израза и спорт и умјетност захтјевају посвећеност. Заједничко им је да се ослањају на радну етику и непрестану тежњу ка савршенству. Требиње је град културе још из Дучићевог времена, који је своје мило Требиње доживљавао као инспиративно мјесто од кога може направити својеврсни музеј на отвореном. Али Требиње је и град спорта, што потврђује и признање да је наш град проглашен за Европски град спорта 2025. године”, рекао је Ћурић.

Изложба ће посјетиоцима у Музеју Херцеговине бити доступна до 15. марта.

Sport 2.jpg (717 KB)

Sport 1.jpg (761 KB)