У Требињу је данас одржана конференција „Климатске промјене-ризици и заједничко дјеловање у региону“, на којој се разговарало о Трговској гори али и о начинима превенције негативних ефеката климатских промјена које су све присутније и код нас.
Бојан Випотник, министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС оцјенио је да су ово двије најважније еколошке теме за цијелу БиХ.
„РС, односно БиХ немају велике утицаје на негативне ефекте климатске промјене, то су углавном велике земље које су узрочници климатских промјена, али можемо да пратимо њихове стандарде и препоруке, то је оно колико ми можемо допринијети“, истако је он.
Ресорни министар је навео да се Хрватска у случају Трговске горе није бавила прегограничним негативним утицајем што је основно, те да је на студију утицаја одлагања нуклеарног отпада на животну дредину у Трговској гори дато много примједби.
„Ми са Хрватском немамо никакву комуникацију, односно они не желе комуникацију по том питању. Рекли су да нам неће допустити никакав приступ истраживањима, те да ће са представнициам РС и БиХ само званично комуницирати кад дође вријеме. Они воде један нетранспарентан процес, што је незабиљежена пракса у свијету“, рекао је ресорни министар и додао да су на територији РС настављена сопствена теренска истраживања.
Випотник је истакао да је обавјештена Хрватска о свим процесима у вези са изградњом аеородрома у Требињу, те да су из те државе дали неке смјернице и примједбе на студију утицаја овог објекта на животну средину.
„Све њихове примједбе су углавном, одбачене, као нерелевантне, оне које су биле оправдане прихватили смо и наставили даље са процедуром“, закључио је ресорни министар.
„Пракса у цијелом свијету је да се нуклеарни отпад одлаже тамо гдје настаје, јер је велики ризик транспорта, БиХ нема никаквог интерес за таквим објектом, јер ниједан киловат електричне енергије нисмо добили из нуклеарних електрана и зашто би онда имали посљедице у Новом Граду, односно индиректно у цијелој РС и БиХ“, упитао је Борислав Бојић савјетник у Министарству спољне трговине и економских односа БиХ и додао да ће у случају Трговинске горе бити ангажована и једна међународна правно- савјетодавна група из Француске.
Стеван Бекан, директор ЈУ „Екологија и безбједност“ Требиње је рекао да се у посљедње вријеме пуно ради на посљедица климатских промјена и најавио пројекат „Ране детекције и уочавања пожара“.
„Овај пројекат ће бити од велике користи за Требиње и околину, одлучили смо се да инвестирамо у систем умјесто у посљедице. Пројекат ће трајати око три године, а поред града биће укључен и ЕРС и ХЕТ“, истакао је он.
Конференција је окупила чланове Експертског и Правног тима за Трговску годру, професоре на универзитетима у РС, Србији и Црној Гори, представнике невладиног сектора и ресорних институција БиХ.
Скуп је одржан у сарањи са градом Требињем, Фондом за заштиту животне средине, ЈУ „Екологија и безбједност“ Требиње, ЕРС и ХЕТ.