267766.jpg (186 KB)

Саборна црква у Мостару је обиљежје српског народа на овом подручју, изјавио је премијер Републике Српске Радован Вишковић.

Вишковић је нагласио да је црква у Мостару грађена прије 150 година.

Премијер Вишковић изразио је задовољство што је заједно са премијером Вучевићем посјетио Саборни храм у Мостару који има велики значај за српски народ и који је обновљен средствима Републике Српске и Србије.

Предсједник Владе Српске захвалио је и свим другим приложницима, те миторполиту захумско-херцеховачко-приморском Димитрију и свештенству на великом доприносу при обнови храма.

Премијер Србије Милош Вучевић поручио је да постоји апсолутна подршка српском народу у Републици Српској и ФБиХ.

- Обнова ове цркве је од великог значаја. Нисам знао податке о значају ове цркве. Важно нам је да је обновимо. Ми хоћемо да водимо рачуна и о нашем народу у ФБиХ - рекао је Вучевић.

Премијер Србије је поручио да ће се током дводневне посјете Херцеговини говорити о духовности, култури и идентитету, али и о економији, привреди и конкретним инфраструктурним пројектима.

Подсјетимо, делегације влада Српске и Србије почеле су дводневну посјету Херцеговини.

Премијери Српске и Србије у Пребиловцима; Обишли храм и Дом културе

267768.jpg (208 KB)

Премијер Републике Српске Радован Вишковић и митрополит захумско-херцеговачки и приморски Димитрије дочекали су предсједника Владе Србије Милоша Вучевића у Пребиловцима, у Храму Васкрсења Господњег.

Вучевић је са митрополитом и премијером Вишковићем обишао храм у Пребиловцима и Дом културе, те разговарао са становништвом.

Премијерима Српске и Србије у Храму Васкрсења Господњег у Пребиловцима предочен је историјат о великом српском страдању у овом мјесту у Другом свјетском рату.

Парох чапљински Игор Мастиловић упознао је Вишковића, Вучевића и митрополита захумско-херцеговачког и приморског о злочину над српским народом у Другом свјетском рату и злочину над њихових костима на почетку протеклог рата.

Мастиловић је нагласио да су усташе 1941. године звјерски убиле више од 850 мјештана овог села, углавном жена и дјеце и бациле у јаму у Шурманцима надомак Међугорја.

- Овај злочин је у бившој Југославији прикриван, а 1961. године забетониране су јаме у које су бацани убијени Срби. Срби су бацани у 13 јама на подручју доње Херцеговине. Откопавање је почело 1990. године, а кости више од 4.000 Срба су 4. августа 1991. године сахрањене у спомен-костурницу у Пребиловцима.

У делегацијама двије владе су и министри рада и борачко-инвалидске заштите Српске Данијел Егић и просвјете и културе Жељка Стојичић, а из Србије министри културе Никола Селаковић и за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић.

У делегацији Србије су и посланик у Скупштини Србије Милимир Вуајдиновић и директор покрајинског фонда за избјегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону Александар Ђедовац.

Након посјете Мостару, Вучевић и делегација Србије одлазе у Невесиње гдје ће бити одржан састанак са предсједником Српске Милорадом Додиком.

На првом радном састанку двије делегације разговараће о припремама за обиљежавање 150 година Невесињске пушке.

За недјељу је планиран састанак званичника у Требињу, а биће разговарано о пројектима који се финансирају из буџета Србије.

Делегације ће посјетити и духовни центар у Мркоњићима, родном мјесту Светог Василија Острошког.