ТРЕБИЊЕ │ Изградња и коришћење система наводњавања Требињског поља неће штетно утицати на животну средину, а друштву ће обезбиједити значајну економску корист, речено је данас на јавној расправи о нацрту студије о плану управљања животном средином и процјенама утицаја на друштво за пројекат овог система, чији је аутор Институт за грађевинарство РС.

Према ријечима Синише Цукура, стручног сарадника за заштиту животне средине у овом институту, циљ студије био је сагледавање евентуалних еколошких посљедица и економских бенефита, те да документ пројекту обезбјеђује позитивну оцјену.

„Основни закључак је да се не очекују значајнији утицаји на природну средину у фази грађења, као ни у фази коришћења система, а сви ти утицаји се могу контролисати и смањити провођењем мјера које су предвиђене овим планом. С друге стране, доста је позитивних утицаја на друштво, прије свега јер ће могућност наводњавања искористити врло значајан ресурс – обрадиво земљиште за развој пољопривреде, поготову органске производње“, истакао је Цукур.

Начелник Одјељења за просторно уређење Града Требиња Марко Рикало каже да ће студијом утицаја на животну средину бити комплетирана пројектна документација, чиме ће се стећи и услови за расписивање тендера за извођача радова.

Он је рекао да се почетак радова на првој, технички и инвестиционо најзахтјевнијој фази пројекта очекују крајем ове или почетком наредне године, а коштаће више од 5 милиона КМ, од чега ће 85% потребних средстава обезбиједити ресорно министарство, кроз програм Свјетске банке, док је 15% обавеза Града Требиња.

Прва фаза пројекта грађевински подразумијева изградњу двије пумпне станице – у Засад пољу и Петровом пољу, резервоара који ће служити као водозахват за зубачки плато, те уградњу десетак километара главног транспортног цјевовода, који би повезао поменуте хидротехничке објекте.

Изградњом хидротехничког система у Требињском пољу близу 1.100 хектара обрадиве површине добиће инфраструктуру за наводњавање по најсавраменијим методама, а мјештани широког приградског и сеоског појаса, од Засад поља до Кременог Дола – и услове за интензивнији развој пољопривредне производње.

Р.С.