Предсједник Русије Владимир Путин изјавио је да је ове седмице његова земља успјела да заустави масовно ширење вируса корона и да је ситуација под контролом, захваљујући раним и агресивним мјерама да се спријечи да већи број људи оболи, преноси CNN и пита: Да ли Русија држи вирус корона под контролом?
Према информацијама које су објавили руски званичници, чини се да је Путинова стратегија функционисала.
Број потврђених случајева вируса корона у Русији је изненађујуће мали, упркос томе што Русија има веома дугу границу с Кином и да је први случај оболијевања забиљежила још у јануару.
Број заражених се повећава, али Русија, земља са 146 милиона људи, има мање потврђених случајева вируса корона од Луксембурга - заражено је 367 људи.
За разлику од тога, у Луксембургу који има 628.000 становника, према ЦИА Ворлд Фектбуку, до суботе је било 670 случајева вируса корона и осам смртних случајева.
Руске мјере раног реаговања попут затварања границе у дужини од 2.600 километара са Кином већ 30. јануара и успостављање зона карантина, можда су допринијеле одлагању избијања епидемије у пуном јеку, навели су поједини стручњаци.
"Генерални директор СЗО рекао је: 'Тестирајте, тестирајте, тестирајте'", изјавила је у четвртак CNN-у др Мелита Вујновић, представница Свјетске здравствене организације у Русији.
"Па, Русија је то започела буквално крајем јануара", казала је Вујновићева и додала да је Русија поред тестирања, предузела и шири сет мјера.
Роспотребнадзор је саопштио у суботу да је укупно урадио више од 156.000 тестова на вирус корона.
Поређења ради, према подацима ЦДЦ-а, САД су тек почетком марта почеле с тестирањем, док је Русија саопштила да је масовно тестирала људе од почетка фебруара, укључујући људе на аеродромима, фокусирајући се на путнике из Ирана, Кине и Јужне Кореје.
То не значи да није било "рупа" у руској одбрани.
Русија није одмах започела тестирање оних који долазе из Италије или других тешко погођених земаља ЕУ, ограничавајући контролу људи који су долазили из Европе мјерењем температуре и увођењем двонедјељних карантина.
Према здравственим званичницима, већина случајева вируса корона пријављених у Русији дошла је из Италије.
Ипак, Русија се бори с великим јавним скептицизмом, што је насљеђе из совјетске прошлости.
На друштвеним медијима, Руси су постављали питања која се односе на лошу транспарентност у њиховој земљи, као што је заташкавање нуклеарне катастрофе у Чернобиљу 1986. године и реакција земље на епидемију ХИВ-а осамдесетих.