273464.jpg (228 KB)

Државна церемонија обиљежавања Сретења - Дана државности Републике Србије одржана је у Орашцу.

Помен устаницима служило је Његово високопреосвештенство митрополит шумадијски Јован, уз саслужење свештенства.

Вијенац на споменик Карађорђу у Орешцу положили су премијер Републике Српске Радован Вишковић и премијер Србије у оставци Милош Вучевић.

Вишковић је изјавио да је "Орашац свето мјесто за Србе".

- Одатле је прије 221 године кренуо пелцер слободе. Слобода је светиња српског народа, света ријеч и завјет, а и данас се атакује на слободу Срба. Ми из Републике Српске најбоље знамо како смо крајем прошлог вијека скупо платили слободу опстанка Срба на подручју БиХ - нагласио је Вишковић.

273465.jpg (217 KB)

Вучевић је поручио да је "Сретењски устав у многоме покидао бројне везе Кнежевине Србије са Турском и представљао у ствари српски сусрет са правном слободом".

- Данас се навршава 190 година откако је у Кнежевини Србије прокламован "Сретењски устав". Тај устав је по многим одредбама један од најдемократскијих и најнапреднијих устава тадашње Европе. Сретењски устав израдио је Димитрије Давидовић по угледу на слободоумне уставе Швајцарске и Белгије. По општим начелима био је састављен у демократском-либералном духу - рекао је Вучевић.

Државној церемонији присуствовали су и предсједник Народне скупштине Српске Ненад Стевандић, предсједница Скупштине Србије Ана Брнабић, као и министри из Владе Српске и Владе Србије и други званичници.

273461.jpg (310 KB)

Сретење као Дан државности обиљежава се у знак сјећања на два значајна догађаја из српске историје који су се одиграли 15. фебруара на Сретење - Првог српског устанка из 1804. године у Орашцу и усвајање првог устава Србије у њеној модерној историји у Крагујевцу 1835. године.

Поводом Дана државности Србије у Сремској Митровици биће одржан народни сабор на коме ће говорити предсједник Србије Александар Вучић.

На скупу под називом "Срећемо се на Сретење" неколико десетина хиљада људи изгласаће декларацију о Војводини у Србији.

Вучић је изјавио да се нада да ће озбиљност текста народне декларације допринијети доношењу снажне, правно-политичке поруке и бољем разумијевању цјелокупног српског народа и грађана Србије.

Пренос скупа "Срећемо се на Сретење" од 17.00 часова можете пратити на РТРС-у и на порталу.