Само 2.359 долазака туриста остварено је у Српској у мају ове године, а толико их је у истом мјесецу 2019. долазило за свега два дана.

Наиме, према подацима Републичког завода за статистику, у петом мјесецу прошле године забиљежено је 36.808 туристичких посјета, или 1.187 дневно.
Туристички радници потврђују да им је ситуација изазвана новим вирусом корона и те како помрсила рачуне.
У Требињу, које је један од највећих туристичких бисера Српске, протеклих мјесеци су, умјесто гостију, сабирали губитке.
"У априлу ове године имали смо 100 регистрованих ноћења, а прошле око 7.000. У мају ове године имали смо око 300 регистрованих ноћења, а прошле године скоро 11.000", рекао је за "Независне" Марко Радић, директор Туристичке организације Требиња. На питање има ли назнака да ће доћи до опоравка, Радић поручује да ће се ускоро знати каква је ситуација била у јуну.
"Сигурно ће бити мало боља, али није ни близу ситуације на коју смо навикли овдје у Требињу. Вјерујем да у овом периоду април, мај и јуни Требиње губи реалних 50.000 ноћења. А замислите, на то иду и оброци, кафа, сувенири, херцеговачки производи и тако даље. То су огромне цифре", навео је Радић.
Попут града на Требишњици, и град на Врбасу се не може похвалити бројкама, мада помака има.
"У разговору са хотелијерима и другим понуђачима смјештајних капацитета на подручју града Бањалука дошли смо до информација да је број долазака и ноћења туриста у јуну 2020. године повећан у односу на април и мај", рекао је за "Независне" Зоран Санковић, самостални стручни сарадник у Туристичкој организацији Бањалука.
У овом тренутку је, додаје, тешко прогнозирати да ли ће доћи до повећања броја долазака и ноћења, јер ће кретање туриста бити под великим утицајем прописаних мјера кризних штабова држава, градова и општина.
"Оно што је сигурно јесте да је проценат попуњености хотела за јун до сада био испод 20 одсто у односу на јун 2019. године, што доводи у питање исплативост и рентабилност пословања угоститељских капацитета на подручју града", истиче Санковић.
Козара је протеклог викенда била пуна посјетилаца, али то неће превише ишчупати ову туристичку годину у приједорској регији, која је и почела лоше.
"Није било скијашке сезоне, односно снијега на Козари. То је већ један од разлога зашто није било посјетилаца на Козари. Што се тиче града Приједора, посјећеност је исто пала, а разлог томе је што се не могу организовати манифестације по којима је наш град препознатљив", прича нам Амира Ганић, директор Туристичке организације града Приједора.
Градоначелник Приједора Миленко Ђаковић и начелник приједорске Полицијске управе Сретоја Вујановић јуче су, поводом туристичке сезоне, промовисали писмо добродошлице и пожељели грађанима угодан одмор током боравка у овом граду.
Ђаковић је рекао да је због епидемиолошке ситуације ове године у Приједору знатно мање грађана из дијаспоре.
Према доступним подацима, мај је, истина, био доста бољи у туристичком смислу у односу на април. У Републичком заводу за статистику израчунали су да је у мају, дакле, остварено 2.359 долазака туриста, што је у односу на април више за 235,6 одсто, те 6.754 ноћења, што је у односу на април више за 96,9 одсто. Ипак, када се уради поређење са прошлом годином, добије се сасвим друго стање.
"Број долазака туриста у мају 2020. године у односу на исти мјесец претходне године мањи је за 93,6 одсто, а број ноћења мањи је за 92,2 одсто", навели су из Републичког завода за статистику.
