
Представници Градске управе Требиње, требињског СУБНОР-а, и Социјалистичке партије положили су данас цвијеће на Споменик борцима НОР-а и жртвама фашистичког терора у градском парку , поводом 4. јула, Дана борца из Другог свјетског рата.
Поручили су да идеја антифашизма никада не смије бити заборављена ради мира, слободе и једнакости.
Рајко Ћапин предсједник СУБНОР Требиње је рекао да се универзална и свевременска идеја антифашизма мора афирмисати и промовисати, нарочито у времену када се авет неофашизма надвила над свима нама.
„Антифашизам нема алтернативу, ова идеја подразумијева праведнији, хуманији свијет и борбу против сваке врсте дискриминације“, закључио је он.

Замјеник градоначелника Требиња Дражен Бошковић је навео да се на овај датум треба његовати култура памћења.
„Требамо се окупљати у што већем броју, поготово млади, како би послали поруке будућим генерацијама да антифашизам нема алтернативу и да се морамо трудити и његовати мир. Једино мир доноси стабилност, просперитет како на локалном нивоу, тако и много шире. Чин побједе над фашизмом у Другом свјетском рату је био витешки чин, кад се узме у обзир колико је био надмоћан непријатељ, али се показало да се и такав савладао уз јединство и јасно постављене циљеве“, навео је Бошковић.
Споменик борцима палим у борби против фашизма 1941-1945, завршен је 1953. године и постављен у Градском парку у Требињу.
Његов аутор је Нандор Глид, свјетски познати кипар и некадашњи ректор београдског Универзитета умјетности.

