
Расписан је тендер за реконструкцију дионице магистралног пута Љубиње – Столац, преко превоја Жегуља, на којој ће бити изграђене и треће траке на два дијела, рекао је за Јутарњи програм РТРС, директор Путева Републике Српске Мирослав Јанковић.
Јанковић наводи да је укупна вриједност прве фазе радова износи шест милиона КМ.
- Ово је најзначајнији инфраструктурни пројекат за источну Херцеговину. Ради се о веома захтјевном терену због нагиба из правца Стоца ка Жегуљи - истиче Јанковић
Саобраћајница је, тврди, дотрајала, изграђена је 70-тих година и не задовољава стандарде магистралних путева.
Каже да прва фаза изградње подразумијева земљане радове и хидрофазу.
- Ради се о захтјевној хидрофази гдје се ради пречишћавање површинских вода са коловоза путем сепаратора. На тој дионици на нешто више од осам километара налази се дванаест сепаратора како би вода од нафтних деривата, односно заостала вода, потпуно чиста могла да излази у околину. То је у складу са новим еколошким стандардима и ми се понашамо у складу с тим - рекао је Јанковић.
Јанковић је навео да очекују врло брзо и почетак радова, пошто је 9. наредног мјесеца отварање понуде
- Два, три дана послије тога биће заказана и аукција и надам се да ће све проћи без неких жалби на сам поступак јавне набавке, како би могли да склопимо уговор и да уведемо извођача што прије у посао. Рок за извођење радова биће 18 мјесеци, али ћемо ми са извођачем радова да пробамо да новелирати динамику, како би ти радови били приведени до друге половине наредне године, чим истекну услове за расписивање тендера за завршну фазу - навео је Јанковић.
Отприлике за двије године, каже Јанковић, ако све буде како треба, имаћемо потпуну једно завршену саобраћајницу из правца Стоца.
- Ми смо сада припремили услове, расписали јавну набавку, обезбиједили средства и очекујемо врло брзо да то приведемо крају. Кад кажем врло брзо, то није брзо да сад кажем седам дана или 10 дана. Капитални је пројекат, а људи то разумију, зато што је то пројекат који није реализован протеклих 15-20 година - поручује Јанковић.
Подсјетио је и да је прије три године завршена једна дионица од Љубиња према Жегуљи, а да је ово, како каже, наставак, односно други дио те саобраћајнице.
- Врло брзо завршићемо и то и биће све комплетирано комплетирано - рекао је Јанковић.
