SET Druga sesija 2.jpg (413 KB)

„Праведна транзиција енергетског сектора- гдје смо и како даље“ назив је другог панела који је одржан на шестом Самиту енергетике „СЕТ 2025“ у Требињу.

Лука Петровић, генерални директор Електропривреде Републике Српске рекао је да је на овом панелу првенствено било говора о стању те начинима за укидање производње термоелектричне енергије у наредним деценијама.

„Сви смо свјесни да је термоелектрична енергија сада базна енергија, без које наше електропривреде не могу и да постоје модели како прећи на друге видове електричне енергије. Немања Лаковић, директор Рудника угља Пљевља, је имао добру презентацију низа пројеката које је могуће провести на праведој транзицији скидања са термоелектричне енергије и стварања нормалног живота у срединама гдје се те термоелектране налазе. Оно о чему смо ми, директори електропривреда те представници ЕБРД и Siemens Energy-a, говорили јесте основни концепт прихватања праведне транзиције, што значи да је први наш захтјев производња нових киловатчасова електричне енергије из обновљивих извора“, навео је Петровић.

Он је рекао да су свјесни чињенице да технологија брзо напредује и да се налазе алтернативни извори електричне енергије, поред већ познатих.

„У посљедње вријеме се помињу амонијак и водоник, усавршавају се батеријски системи, системи складиштења електричне енергије произведене из неуправљивих извора, што, уз повећане захтјеве за електричном енергијом у будућим деценијама, доводи до главног питања- да ли ћемо, изградњом нових извора електричне енергије, постати независни, а успјети да немамо термоелектране. Поменуло се и питање изградње гасних електрана, јер смо чули да је у Европи у плану да се изграде два гигавата инсталисане снаге гасних електрана и питање је зашто се то не би урадило на новим подручјима те да ли је могуће и постојеће електране пребацити да буду гасне и на који начин. Све су то теме којима ће се, прије свега, бавити струка и на основу којих ће донијети закључак, који неће бити фиксни, јер ћемо можда већ сљедеће године морати да их модификујемо, пошто се техника, технологија и транзиција мијењају“, поручио је Петровић.

Драган Шаговновић, директор Економског института у Београду, је истакао да је организатор у сам назив панела паметно ставио ријеч праведна.

„Праведна са више аспеката, прво ако као јавност гледамо електропривреде у региону, транзиција мора бити праведна према њима. С друге стране, праведна транзиција у смислу да смо итекако свјесни чији је највећи допринос загађењу, а то су најразвијеније земље које су, од почетка индустријализације, највише доприњеле емисији гасова, који доводе до ефекта стаклене баште. Међутим, ми смо дио свега тога и неминовно је да идемо у правцу транзиције. Трећа ствар, која нас  усмјерава да идемо тим путем, јесте то што се све чешће суочавамо са проблемом расположивости квалитетног угља. Драго ми је што се код свих панелиста види кључни фактор праведности, а то је да праведна транзиција мора бити друштвено и социјално одговорна“, навео је Шаговновић.

Francesco Corbo, регионални директор за енергетски сектор за Западну Европу- ЕБРД, представио је и отпорне и ефикасне енергетске системе, који би такође требало да буду инклузивни.

„То су системи у којима ће све специфичне области погођене транзицијом, постројења и рудници бити на прави начин збринути кроз инвестиције, финансирање и грантове кроз које ће се убрзавати процес и бринути о овим економским и социјалним питањима створеним транзицијом. Дакле, ми креирамо платформе, радне групе, а такође мобилишемо много студија под називом транзиција, односно транзицијско територијално планирање. То је модел који смо у региону већ радили у Сјеверној Македонији, развијамо га у Србији, а у процесу смо у Црној Гори. Те студије ће донијети и еволуцију области које су биле потпуно посвећене угљу“, појаснио је Corbo.

Милутин Ђукановић, предсједник одбора директора ЕПЦГ, изјавио је да су једноставно закључили како на транзицији мора много да се ради.

„Морам да истакнем међународни карактер самита на којем су присутни људи из 15 земаља, из региона и Европе. Размијенили смо мишљења о енергетици као великој шанси за развој цијелог региона, али мора много да се ради. Да бисмо направили резултате морамо да будемо веома посвећени, морамо да искористимо потеницијале које имамо. Ако то не урадимо, сами смо криви, али ја вјерујем да ћемо успјети“, нагласио је Ђукановић.

На панелу су учествовали и Соња Сушац, извршни директор за развој и инвестиције ЕПХЗХБ, Душан Живковић, генерални директор ЕПС и Петар Шаиновић, директор Siemens Energy d.o.o.Београд.

SET Druga sesija.jpg (412 KB)