ТРЕБИЊЕ l У Галерији Музеја Херцеговине вечерас је отворена изложба фотографија под називом „Земљом Херцеговом“.

Изложба је настала као резултат рада аутора Алексе и Радомира Вучковића, уз снимање документарне телевизијске емисије под истим именом.

Радомир Вучковић каже да су завирили у скоро свако херцеговачко село. Требињској публици пренијели су утиске са снимања, нагласивши да све оно што су видјели у селима представља праву инспирацију за објектив камере и апарата.

„Били смо у око 145 села, изложено је 146 фотографија, лица и предјела типичних за херцеговачка и неколико села у Црној Гори. Покушали смо и на овај начин да отргнемо од заборава херцеговачко село, предјеле, људе и све оно што нас веже са нашом прошлошћу и нашом садашњошћу“, навео је Вучковић.

Отварајући изложбу, градоначелник Требиња Лука Петровић је истакао да су аутори зауставили вријеме у Земљи Херцеговој, гдје је неријетко оно већ одавно и стало, да нас подсјете на људе и догађаје који као да су увијек овдје постојали, и непромијењени ће постојати и у будућности.

„Њихове фотографије показаће и неизбјежне промјене у нашем крају, чији су носиоци људи савремених схватања живота и рада, другачији од својих предака, али опет исти по упорности и жељи да остану на својој дједовини“, рекао је Петровић.

Осим СПКД „Просвјете“ Гацко, изложбу су подржали и Херцег телевизија и Музеј Херцеговине из Требиња.

Ивана Грујић, директор Музеја Херцеговине каже да ће изложба фотографија бити приређена у свим херцеговачким општинама, као и у херцеговачкој дијаспори, а остаће као стална поставка у Музеју.

„Ово су посљедњи документи о многим људима и селима која изумуру на подручју Херцеговине. Тиме је њихова вриједност још већа. За етнолошка и етнографска истраживања то је један вриједан извор, који ће служити даљим истраживањима, а тичу се живота, традиције, обичаја у херцеговачким селима“, навела је Грујић.

Изложба је отворена до 8. фебруара.

Д.М.