У Болници Требиње тренутно нема хоспитализоване дјеце обољеле од великог кашља, изјавила је Срни начелник Одјељења за педијатрију у овој здравственој установи Љиљана Буха.
"Уколико је потребна хоспитализација, обично се хоспитализују бебе које имају најтежу клиничку слику, а због честог кашљања потребан им је често кисеоник, инфузија и слично", рекла је Буха.
Она је навела да је велики кашаљ акутна инфективна болест која се јавља спорадично, а за коју је моћна превенција вакцинација.
Буха је рекла да су најугроженија дјеца која посјећују играонице, вртиће, иако нису потпуно вакцинисана или нису вакцинисана уопште, те да су превентивне мјере редовна хигијена, добра исхрана и јачање имунитета.
"Дјецу треба изоловати што више са мјеста гдје контакти могу бити чешћи, те преношење може бити олакшано. Основна превенција је да све прехлађене и одрасле и дјецу потребно је изоловати, јер преношење са једне особе на другу траје неколико недјеља, чак и пет дана од почетка антибиотског лијечења", рекла је Буха.
Она каже да клиничка слика код великог кашља траје неколико недјеља, а првих дана када је дијете најинфективније, готово да се не може разликовати од клиничке слике прехладе.
Буха је додала да ова тешка инфективна болест може и да се закомпликује.
"Од компликација може да се изгуби живот, јер се може добити тешка упала плућа, може се добити поремећај на мозгу, очи код дјеце су од кашља црвене и напете, а због заустављања дисања може да се деси недостатак кисеоника у мозгу, тако да је то врло опасна болест", указала је Буха.
Она каже да великог кашља увијек има спорадично, а свјеж ваздух је добра терапија за такву болест.
"У требињском Дому здравља су дјеца углавном вакцинисана, тако да су клиничке слике блаже, самим тим обољевање је рјеђе, а и клиничке слике су блаже", додала је Буха.