IMG_20210930_185937.jpg (201 KB)

U Muzeju Hercegovine u Trebinju večeras je otvorena izložba radova slikara i grafičara i jednog od utemeljivača moderne i umjetničke hrvatske grafike, Tomislava Krizmana.

Izložbom su predstavljena 54 Krizmanova rada koji se čuvaju u fundusu Muzeja Sarajeva, unutar Kolekcije umjetničkih djela i dio su grafičke mape nastale u aprilu 1937. godine pod nazivom Jugoslavija u slici II: Bosna i Hercegovina.

„Mapa obuhvata ukupno 24 bosanskohercegovačka grada i naselja – Banja Luka, Bihać, Bosanski Petrovac, Cazin, Doboj, Donji Vakuf, Jajce, Konjic, Ljubuški, Mostar, Mrkonjić Grad, Počitelj, Prijedor, Sarajevo s okolicom, Stolac, Travnik, Trebinje, Vareš, Visoko, Višegrad, Vranduk, Vitina, Zenica i Zvornik. Na njima su prikazane scene i motivi svakodnevnog života gradova i naselja BiH, ali i specifičnosti krajolika i arhitekture pod uticajem Osmanskog Carstva“, kazala je Alma Leka, direktorica Muzeja Sarajeva.

IMG_20210930_185355.jpg (87 KB)

Leka je istakla da Krizmanova djela imaju dokumentarno-istorijski značaj i vrijednost, jer je ovjekovječio jednu epohu, jedan geografski prostor koji je nestajao ustupajući mjesto drugom i drugačijem.

Prema riječima Ivane Grujić, direktorice Muzeja Hercegovine izložba se sastoji od grafičkih listova izrađenih u tehnici bakropisa, na  kojima su prikazane scene i motivi iz svakodnevnog života gradova i naselja Bosne i Hercegovine, ali i specifičnosti krajolika i arhitekture pod dugotrajnim uticajem Osmanskog carstva.

IMG_20210930_184640.jpg (163 KB)

Izložba je organizovana u saradnji Muzeja Sarajeva i Muzeja Hercegovine u Trebinju, u okviru programa manifestacije Trebinjsko kulturno ljeto i biće otvorena za posjetioce do 10. oktobra.