Peta-bolest-kod-djece.jpg (173 KB)

Зову је болест испуцалих образа. Посљедњих мјесеци, дијагностикована је код дјеце предшколског и школског узраста и у нашем граду. Ријеч је о тзв. „петој болести“. Занимљива је што, за разлику од других дјечјих болести, родитељи ову ријетко препознају и често мијешају с алергијама. Љекари напомињу да се не ради о опасној болести али је важно да се на вријеме дијагностикује.

„Пета болест“ је блага вирусна болест која није увијек попраћена повишеном температуром, а главни симптом је осип по кожи. Узрочник пете болести је парвовирус Б19. Вирус инфицира само људе, то није исти парвовирус који могу добити пси и мачке.

„Пета болест“ највише погађа дЈецу. Симптоми могу укључивати температуру, а и не морају те симптоме прехладе и главобољу. Потом се јавља црвени осип на лицу. Изгледа као „шамар у образ“ или испуцали образи. Осип се може проширити на руке, ноге и труп. КОд заражених одраслих особа, јавља се бол у зглобовима и оток.

„Пета болест“ се шири лако, преко пљувачке и слузи. Често прање руку може помоћи у спречавању заразе вирусом. Већина људи постаје имуна на вирус након што га једном преболе.

„Пета болест“ је обично блага и пролази сама. Међутим, може бити озбиљна за поједине категорије.

Љекари кажу да се јавља епидемијски, сваких три до пет година.

Љиљана Буха, начелник Одјељења за педијатрију Болнице Требиње наводи да је ово година у којој је се код нас јавила „пета болест“, диагностикована је код 20-торо дјеце. Напомиње да је веома важно на вријеме открити да је ријеч о овој болести, те да су мјере превенције, изолација, веома значајни. Прање руку је универзална мјера спрјечавања низа заразних болести, а значајна је и у случају „пете болести“.

У емисији „Пулс“, докторица Буха ће нам детаљније појаснити шта је то „пета болест“, каква је клиничка слика, шта је узрочник, како се преноси, лијечи, те да ли може да доведе до неких компликација.

Разговарала: Далиборка Радановић