Према посљедњим мјерењима Сава је у благом порасту у Градишци, а стагнира у Српцу. Више од 20 породичних кућа поплављено је у општинама Градишка и Србац. Под водом су и десетине викендица и огромне површине обрадивног земљишта. Помоћ мјештанима пружају тимови општинских и републичких институција.
Вода је продрла у 17 породичних кућа у општини Градишка. Три су у мјесној заједници Гашница, гдје су интервенисали и припадницици цивилне заштите.
За мјештане Гашнице су безбијеђени чамац, гориво и остале потрепштине. У овом мјесту вода је прекинула саобраћај на путу Градишка - Козарска Дубица.
Вода је Кобашу код Српца продрла у осам породичних кућа, угрожено их је 20-ак. Срећа у несрећи је, кажу мјештани, што је овога пута, за разлику од катасрофалне 2014. вода полако надолазила, па су успјели спасити већи дио ствари. За 24 часа, ниво је повећан 10-ак центиметара.
У свима кућама има воде за пиће, елетричне енергије и лијекова.
“Радимо оно што је могуће. Ријеку је немогуће савладати, непредвидива је. Али чинимо оно што можемо, бринемо о људима, евакуишемо стоку, ту смо да помогнемо да преживе ове тешке моменте”, изјавио је Душко Митрић, начелник Одјељења за управу и опште послове Општине Србац.
Под водом је више од 2.000 хектара обрадивих површина општине. Уз пут Србац-Дервента поплављене су десетине викендица. На неким дионицама вода се главној сабораћајници приближила на метар.
На подручју Градишке премашен је рекорд из 1947. године. Водостај Саве је, према мјерењима од 12.00 часова, износио 885 центиметара, што је за 155 центиметра изнад коте ванредне одбране од поплава.
Низводно од Градишке и Српца Сава ће тек достићи максимум, али не би требало да представља проблем, тврде надлежни. У Броду је на снази стање редовне одбране од поплава.
У Шамцу и на територији Бијељине је стање редовне одбране од поплава. У Семберији је Сава дошла до насипа.
Водостаји Сане и Уне на подручју Приједора и Козарске Дубице су у опадању, али и даље пријете клизишта. Поплавни талас јуче је достигао историјски максимум, и на ушћу Уне у Саву био је 928 цм.
"Водостај ријеке Саве је на најкритичнијој дионици на подручју спомен подручја Доња Градина од синоћ опао за 5 центиметара, и има даљу тенденцију пада. Тај поплавни талас који се сада налази између Доње Градине и Градишке се креће низ ријеку Саву и он ће се трансформисати у даљим дионицама тако да низводно од Српца и Брода не пријети већа опасност", рекао је помоћник директора ЈУ Воде Српске Бијељина Славиша Савић.
У Доњој Градини још је заплављено једно гробно поље Врбе и Топола ужаса, који се налазе на обали ријеке Саве ван брањеног подручја.
У "Водама Српске" кажу да је током прошле године у објекте заштите од поплава у Републици Српској уложено 12,4 милиона марака.
Насип угрожен клизиштем у Козарској Дубици на вријеме је саниран и издржао је налет набујале Моштанице. У овој општини укинута је одлука о ванредном стању. Појавила су се два нова клизишта на Савском насипу у мјесту Млинарице, али не угрожавају домаћинства.
На подручју Бијељине ријека Сава је у порасту, усљед чега је настављено њено изливање у приобалним небрањеним подручјима. Поплављено је осам домаћинстава, а 20 је угрожено.
На снази су и даље редовне мјере одбране од поплава, а на терену су екипе Цивилне заштите.
У Броду, Шамцу и Семберији на снази је стање редовне одбране од поплава. Ријека Сава се од Брода до границе са Србијом само на појединим мјестима излила, и то у небрањеним подручјима.
РТРС
