Mladen_Bosic BIJELJINA | Svih 36 narodnih poslanika novog saziva iz političkih partija Saveza za promjene danas su u Bijeljini potvrdili da jedinstveno nastupaju u ozbiljnoj namjeri da formiraju izvršnu vlast u Republici Srpskoj.
Sa ovog sastanka upućen je poziv svim drugim strankama koje žele promjene da im se priključe i sa prikupljenih 42 potpisa da formiraju skupštinsku većinu i i upute predsjedniku Republike Srpske predlog za dodjelu mandata za sastavljanje nove vlade.
Savez za promjene je jedinstven - to su potvrdili svi poslanici, njih 36, iz ovog političkog bloka. Po njihovim najavama, odlučni su da formiraju izvršnu vlast u Republici Srpskoj da bi u krenuli sa ozbiljnim reformama u društvu. U Savezu sigurni su da mogu obezbjediti taj kapacitet. „Postoji apsolutno jedinstvo 36 poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Dogovorili smo se da počnemo prikupljati potpise za inicijativu prema predsjedniku Republike Srpske za dodjelu mandata za sastavljanje nove vlade. Očekujemo da će se na ovih 36 naših već prikupljenih potpisa priključiti i ostali da imamo 42 potpisa i da napokon dođe do promjene u Republici Srpskoj i da pokušamo Republiku Srpsku izvući iz ovakve krize“, izjavio je lider SDS-a Mladen Bosić.
Šest je otvorenih mjesta za priključivanje inicijativi Saveza za promjene. „Mi nismo rekli iz kojih partija - ovo je otvorena lista, svi su dobro došli koji žele promjene u Republici Srpskoj. Mi smo imali i razgovore sa Domovinom i ona ima otvorena vrata da se priključi skupštinskoj većini“, naglasio je Bosić.
Ovaj skup bio je najbolji demant svim špekulacijama lidera SNSD-a Milorada Dodika da su navodno neki poslanici iz ovoga bloka prešli da podrže kandidate SNSD-a i njihovih partnera, istakao je Bosić.
Sve špekulacije i priče koje su se kretale od Milorada Dodika da članova parlamenta iz grupacije Saveza za promjene s njim pregovaraju, da on ima 45 ili ne znam koliko poslanika - jednostavno nisu tačne. I evo na ovom sastanku smo jasno pokazali da smo jedinstveni i da postoje problemi u koaliciji koju kontrolišu Milorad Dodik, Marko Pavić i Petar Đokić. Ubijeđen sam da Milorad Dodik i njegova koalicija nema 42 potpisa, mi očigledno nismo skupili 42, on da ima 42 - izašao bi sa tih 42, kao što mi pokazujemo vama ovih 36 što imamo“, kaže Bosić.
Za sada bez odgovora ko bio mogao biti mandatar. „To zavisi od razgovora. Vi znate da smo nekima nudili mandat, oni bar za sada nemaju hrabrosti da to učine, ali vjerujem da će se politička situacija vrlo brzo mijenjati, pogotovo što Republika Srpska ide u sve težu situaciju i dublju ekonomsku krizu“, rekao je Bosić.
BN TV