У биоскопу Културног центра Требиње, вечерас је премијерно приказан 12. документарно-играни филм Небојше Колака - „Пламени језици Љесковог Дуба“, који говори о страдању српског народа у малом селу поред Гацка.
Аутор филма Небојша Колак истиче да је тужно што прича о Љесковом Дубу није толико позната, чак ни на подручју источне Херцеговине.
„Ово мало село носи специфичност као што и сам назив филма каже 'Пламени језици Љесковог Дуба', јер је 180 људи страдало, од тога је само 16 убијено метком, а све остало су, велика већина, дјеца, жене сви живи запаљени, 90 дјеце до 15 година. Ово је огромна трагедија и мислим да се то требало испричати. У филму имамо и четири свједока, који говоре о томе шта се десило. Овај филм нема намјеру да се било ко свети и уради било шта, већ да се зна култура сјећања и помен жртвама“, рекао је Колак.
Небојша Мучибабић, син преживјелих свједока каже да је након овог страшног злочина остала траума, која се носи током цијелог живота.
„Рођен сам у Сарајеву, али сам јако везан за Љесков Дуб и знам све о овом злочину у којем су убијене моје двије бабе и цијела мајчина породица, као и доста родбине. Мајка је са осам година остала сироче. О овом страшном злочину се није смјело причати, тек млађе генерације су схватиле да би требало испричати сву истину о томе, да се направи споменик и црква у знак сјећања на све жртве. Ми сваког 28. или 29. јуна одржимо помен жртвама“, рекао је Мучибабић.
У мјесту Љесков Дуб у Гацку 29. јуна 1943. године мучки је убијено 180 Срба, углавном дјеце до 15 година, а злочин су починиле усташе уз подршку злогласне седме јединице „Приц Еуген“.