„Онај ко је закорачио у свијет хероина и других дрога буквално је отворио врата пакла. Они који се упусте у овај свијет, воде игру без граница коју ће извјесно да изгубе ако се на вријеме не освијесте и не затраже помоћ“, истакао је др Радовић.
ТРЕБИЊЕ │ Укупан број регистрованих лијечених зависника од опојних дрога у 2016. години на подручју Требиња и околних општина у источној Херцеговини је око 50, каже за Радио Требиње др Зоран Радовић, начелник Центра за ментално здравље.
„Стање у Требињу већ годинама није нимало добро. Око 40 пацијената је само из нашег града, а остали су из Билеће, Невесиња и Гацка. Љубиње и Берковићи немају ниједног регистрованог зависника о дрогама. Најкритичнији су хероински зависници. Сви они из Херцеговине су на третману код нас“, истиче др Радовић.
Он подсјећа да већ годинама настоје помоћи зависницима од наркотика у њиховој најважнијој животној бици.
„Имали смо неколико донација за терапије. Донација која је до прошле године долазила од УН-а, сада је на Фонду здравственог осигурања. Клијенти овдје добијају налаз и преко породичног љекара бесплатно подижу своју терапију“, објашњава др Радовић.
Оно што је добро у злу је да међу клијентима није забиљежено ниједно предозирање хероином.
„Ако би се могло наћи нешто добро то је да нисмо имали смртних случајева нити је иједан наш зависник завршио у затвору. Ми не можемо говорити превише о другим врстама зависности јер пацијенти из те сфере врло селективно долазе и нису редовни као хероински зависници. Ми смо се базирали на опијатске зависнике због озбиљности проблема”, додаје он.
Према свјетском извјештају о дрогама, процијењено је да је једна од 20 одраслих особа или четвртина милијарде људи у доби од 15 до 64 године користила бар једну дрогу.
За др Радовића нема дилеме – изазов младих да се окушају у свему што живот пружа у случају наркотика лако може да се претвори у прави пакао.
„Онај ко је закорачио у свијет хероина и других дрога буквално је отворио врата пакла. Они који се упусте у овај свијет, воде игру без граница коју ће извјесно да изгубе ако се на вријеме не освијесте и не затраже помоћ“, истакао је он.
Др Радовић наводи да рјешавању овог проблема треба приступити са свих страна – од породице до шире друштвене заједнице, при чему су најважнији превентива и рано дијагностификовање.
„Родитељи би требали први да обрате пажњу, да гледају у очи дјетету када долази из града, да посматрају да ли његово тренутно понашање одступа од ранијег. На жалост, пракса је показала да родитељи посљедњи сазнају за проблем. Такође, треба увести предмет о штетности дрога у школе, треба чешће организовати предавања ученицима“, закључује психијатар Радовић за Радио Требиње.
Статистика у ПУ Требиње
Према ријечима Јоване Цвијетић, портпарола Полицијске управе Требиње, у првих шест мјесеци 2017. године евидентирано је и документовано девет кривичних дјела „Неовлашћена производња и промет опојних дрога“, једно кривично дјело „Омогућавање уживања опојних дрога“, те више десетина прекршаја из ове области.
Одузето је око 5.500 грама опојне дроге марихуане, 39 стабљика индијске конопље, 240 грама сјемена канабиса, 15 таблета екстазија и око 90 грама амфетамина.
„Полицијска управа Требиње настоји да кроз подјелу промотивног материјала и одржавање предавања о негативностима дроге утиче на свијест како основаца тако и средњошколаца, како би знали да их конзумирање опојне дроге неће 'винути' у најпопуларније појединце у свом друштву. Kроз илустрована предавања настоји им се показати, шта опојна средства доносе, а шта се све њиховим конзумирањем губи и колики је однос добијеног и датог”, закључује Цвијетић.
С.П.