Данас је Национални дан борбе против дуванског дима, дан када је неопходно још једном подсјетити, алармирати и упозорити јавност на чињенице које указују колико је конзумирање цигарета опасно по здравље људи.
Према подацима Свјетске здравствене организације од посљедица пушења у свијету годишње умире око осам милиона људи, а овом пороку подложно је више од три милијарде људи.
У Институту за јавно здравство Републике Српске кажу да је учесталост пушења одраслог становништва већа од 30 одсто.
Упозоравају да пушење представља један од главних фактора ризика за оболијевање и умирање од карцинома, болести дисајног система, кардиоваскуларних болести, можданог удара и многих других обољења те да је повећање инциденце ових обољења у директној вези са пушењем.
Велики број одраслих, а нажалост, све више младих се опредјељује за електронске цигарете, као наводно нешкодљиве замјене. Међутим, истраживања показују да су оне далеко од безбједних и да њихово кориштење, такође, штетно утиче на здравље конзумената.
Докторица Душанка Мићуновић Јовановић, начелник Одјељења за пулмологију Болнице Требиње, у емисији „Пулс“, говори о штетности ових модерних цигарета, а подсјетиће нас и на чињенице које указују колико је пушење опасно по здравље те како дуван штети свим нашим органима, које су мјере превенције као и механизми одвикавања од ове болести зависности.
Аутор емисије: Далиборке Радановић