AdobeStock_244722081_153928.jpeg.jpg (337 KB)

Правилна исхрана један је од најважнијих фактора и предуслова за нормално функционисање организма.

Свако неконтролисано, прекомјерно или недовољно уношење хране у организам, као и уношење хране која с обзиром на нутритивни састав не удовољава потребама појединца, знатно угрожава његово здравље. Позната је чињеница да прекомјерно узимање хране изазива гојазност, која је предуслов за настајање низа болести у каснијој животној доби. Посебно је значајно водити рачуна о исхрани дјеце. Сви чланови породице требало би да буду позитиван примјер дјетету како да се храни и да води рачуна о свом здрављу.

А, здраве навике дјеца стичу и у вртићима. Наиме, посљедњих година у вртићима у Републици Српској спроводи се тзв. ПУППИ програм, „Предшколске установе- школе пријатељи правилне исхране”“.

Циљ је да се унаприједи здравље и промовишу здрави животни стилови са посебним акцентом на унапређење исхране и физичке активности.

Тим програмом су обухваћени вртић “Наша радост” и Основна школа “Јован Јовановић Змај” у Требињу, а од ове године биће још неке школе укључене у овај програм.

Недавно је у Требину одржана радионица о ПУПИ иницијативи за просвјетне раднике из Источне Херцеговине. До сада је спроведено шест фаза овог програма, а слиједи седма у коју ће бити укључено још образовних установа.

Владислав Шиповац, руководилац Института за јавно здравство - Регионални центар Требиње, који је организатор ове радионице, истиче да су посљедњих година уочљиви поремећаји у исхрани дјеце који се манифестују као потхрањеност, предгојазност и гојазност.

У емисји “Пулс” чућете шта он каже о ПУПИ иницијативи, како се она спроводи у предшколским и основношколским установама те са којим проблемима се све дјеца суочавају током одрастања, а тичу се здравих стилова живота.

Емисију припремила Далиборка Радановић