
У Републици Српској континуирано се ради на реализацији пројеката изградње и реконструкције болница, а слиједи тендерска процедура када је ријеч о пројекту изградње болнице у Требињу, чија се вриједност процјењује на око 128 милиона КМ, изјавио је министар здравља и социјалне заштите Ален Шеранић.
Шеранић је у интервјуу Срни рекао да је план да на истој локацији буду смјештени и објекти Института за јавно здравство, Завода за трансфузијску медицину, Завода за медицину рада и спорта и Завода за стоматологију.
Према његовим ријечима, у новој болници у Зворнику дошло се до унутрашњих радова, у болници у Добоју креће фаза набавке опреме, а завршава се и реконструкција у болници у Фочи.
- У условима украјинске кризе и пандемије вируса корона тржиште медицинске опреме је у захтјевном режиму и тешко се долази до опреме, али се трудимо да то ријешимо. Да није било тих криза, вјерујем да би ове пројекте већ завршили - рекао је Шеранић.
Ресорни министар је навео да је у плану изградња медицинског комплекса у бањалучком насељу Паприковац гдје би били смјештени Медицински факултет, Медицинска школа, Факултет здравствене његе и Центар за биомедицинска истраживања, за шта је Европска инвестициона банка већ одобрила средства, али је потребно да буду завршене процедуре на нивоу БиХ да би се кренуло у реализацију.
Шеранић је истакао и пројекат који се односи на психијатријске установе, а који подразумијева пресељење Клинике за психијатрију у Универзитетском клиничком центру /УКЦ/ на Паприковац, као и реконструкцију и адаптацију Специјалне болнице за хроничну психијатрију Модрича, Психијатријске болнице на Сокоцу и Дома за лица са инвалидитетом у Вишеграду.
- Ради се Онкологија у оквиру УКЦ-а коју финансира Валда Српске, завршавамо бању 'Шехер' заједно са Заводом за физикалну медицину и рехабилитацију "Др Мирослав Зотовић", а кроз активности овог завода планирамо изградњу ортопедске клинике у Слатини - навео је Шеранић.
