Skupstina 5(1).jpg (810 KB)

Скупштина града Требиња данас је, са 16 гласова за и четири против, дала сагласност за повећање цијене воде, одводње и пречишћавање отпадних вода.

„Поскупљење за физичка лица, за варијабилни дио утрошка износи од 20 фенинга или 20,8 одсто по метру кубном, са досадашњих 0,96 КМ на 1,16 КМ. Стандардна потрошња за четверочлано домаћинство је 120 литара воде дневно, а рачун по тој потрошњи, са услугама водоснабдијевања, канализације и пречишћавања отпадних вода до сада је био 32,10 КМ мјесечно, а сада ће износити 36,39 КМ. Повећање за физичка лица је 4,28 КМ, а у љетним мјесецима, када се троши више воде, повећање износи 6,11 КМ на мјесечном нивоу“, прецизирао је Миодраг Батинић, директор Водовода Требиње.

Наводи да је у нашем граду 36 одсто корисника прикључено на канализацију и пречишћавање отпадних вода.

„64 одсто корисника немају те услуге, њихова потрошња је мања. Повећање њиховог мјесечног рачуна, на бази потрошње 14 кубика мјесечно је 3,25 КМ, а за већу потрошњу, у љетним мјесецима, то је повећање за 4, 66 КМ мјесечно“, каже Батинић.

Повећање за јавне установе, додаје, је 10 фенинга по метру кубном за варијабилни дио, са 1,65 на 1,75 КМ.

„Цијена воде за привреду остаје 2,214 КМ по метру кубном, док је нова цијена воде за Град сунца 1,75 КМ умјесто досадашњих 1,66 КМ”, појаснио је он.

Истакао је да је поскупљење било неминовно, како би се очувало функционисање Водовода Требиње и система водоснабдијевања.

„Основни циљ је одржавање квалитета услуга који имамо у Водоводу. Имали смо повећање низа трошкова, нарочито за утрошак електричне енегије и бруто плате за наша 123 радника, одлуком Владе РС о повећању најниже плате на основу стручне спреме. И поред поскупљења, конкурентни смо у односу на нашу регију, РС и регион”, навео је директор Водовода.

Поскупљење воде, додаје, затражило је свих 55 чланова Удружења водовода РС.

„Проблем повећања цијене воде није само у нашем граду, то је проблем читаве РС. Ми смо дио Удружења водовода РС, сви смо, консензусом, донијели један акт, који ћемо упутити Савезу општина и градова РС, у којем су сви водоводи, а има их 55, затражили повећање цијене воде, у циљу очувања квалитета пословања“, појаснио је Батинић, који је и члан Управног одбора Удружења водовода РС.

Лука Петровић, шеф Клуба одборника СНСД сматра да је поскупљење оправдано и да не представља велико оптерећење на рачунима потрошача.

„Повећањем могу да се санирају губици, за плаћање радника и за утрошак струје, који није пресудан у укупним трошковима, као и за смањење трошкове пумпања воде на три нивоа. Наш систем водоснабдијевања је изузетно сложен и јединствен на Балкану. Са оваквим системом и довођењем питке воде до потрошача, ово је и ниска цијена, један кубик хлорисане, испитане воде је 1,16 без ПДВ за варијабилни дио, то није велико оптерећење. У водоводни систем се много уложило, много се пројеката реализује, важно је да овај систем одржимо ефикасним”, сматра Петровић.

Опозициони одборници Дајана Милишић (Листа за правду и ред) и Милица Радовановић (СДС) сматрају да је поскупљење воде било неминовно.

„Јасно је да је поскупљење условљено, поскупљење струје диктира остале цијене. Не можемо подржати још један намет за грађане Требиња”, рекла је Милишић.

Зоран Пологош (НДП) и Рајко Ћапин (СП) подржали су поскупљење, које, како су истакли, није популарна мјера, али се мора спровести, да би се одржао и унаприједио систем водоснабдијевања у граду.

И Јовица Влатковић (Народна партија Српске) сматра да поскупљење није велико оптерећење за грађане Требиња.

„Срећни смо што имамо овакав квалитет воде и водоснабијевања. Што се тиче воде, немамо проблема, није било појаве епидемија. Да би вода била квалитетна, мора се улагати”, рекао је Влатковић.