zgrada svislion TREBINJE | „Svislajon“ Prehrambena industrija Trebinje u godini na izmaku zabilježila je rast proizvodnje za oko 15% i povećanje prihoda za više od 30% - što, uz realizovane investicije u nove razvojne programe, poslovnu 2014. čini veoma uspješnom, rekao je za RT Tomo Bokić finansijski direktor trebinjskog „Svislajona“.
Bokić je dodao da je rast sve bliži zacrtanom poslovnom cilju do 2016, po kojem je planirano da godišnji prihod Prehrambene industrije u Trebinju dostigne cifru od 100 miliona KM. „Ove godine ostvarili smo nešto više od 90 miliona prihoda, a oko 10,5 miliona KM neto dobiti. U odnosu na prošlu godinu, dobit je veća za oko 12%“, istakao je Bokić.
On je rekao da je ova godina bila veoma uspješna i na planu investiranja u nove razvojne projekte – podsjećajući da je u Nevesinju pokrenuta fabrika sa 5 proizvodnih linija, dok je u Trebinju ovog mjeseca pušten u rad novi pogon za proizvodnju vafel asortimana, što je deveta proizvodna linija u trebinjskoj fabrici.

Tomo Bokić Tomo Bokić

„Na ovom planu, sve što smo zamislili – i uradili smo. Ove godine je investirano u novu proizvodnju oko 20 miliona KM u Nevesinju i Trebinju, a proizvodi sa tih linija već su na tržištu. Investicije su obezbijedile i nova radna mjesta – u 2014. godini posao je dobilo 97 radnika, od čega najviše u Nevesinju - njih 63“, rekao je Bokić dodajući da su trenutno u Prehrambenoj industriji, pogonima u Trebinju i Nevesinju, zaposlena 483 radnika, od čega u Trebinju oko 420.
On je istakao da je danas ukupni proizvodni asortiman Prehrambene industrije blizu 140 različitih artikala.
Tomo Bokić ističe da koncern „Svislajon“ Takovo i u narednu godinu ulazi sa ambicioznim planovima kada su u pitanju investicije u nove proizvodne kapacitete – u okviru kojih je u Trebinju planirano pokretanje druge fabrike Prehrambene industrije. „Za prvu polovinu 2015. planirali smo da završimo dokumentaciju i projekat novog proizvodnog pogona, kako bi u drugoj polovini godine mogli da krenemo u realizaciju i građevinskih radova. U narednoj godini trebalo bi da završimo i nabavku opreme i ugovaranje novih proizvodnih programa. Tako da bi bilo realno za dvije ili dvije i po godine očekivati kompletan završetak projekta Trebinja 2“, kaže Bokić.
Koji su proizvodni programi u planu i koliko će radnika upošljavati druga „Svislajon“ fabrika u Trebinju - nije još poznato, kaže Bokić dodajući da su razvojni projekti u ingerenciji menadžmenta koncerna.
R.S.