
Да најљепше приче пишу живот, вјера и људска доброта, доказ је несвакидашњи и дубоко емотиван гест неколицине сезонских радника који тренутно живе и раде у Дубровнику. Ова група пријатеља и колега није ни слутила да ће им један обичан обилазак локалне антикварнице донијети причу коју ће памтити цијелог живота, али и оставити трајан духовни траг.
Лутајући међу старинама, пажњу им је привукла икона Господа Исуса Христа Сведржитеља, која потиче из 19. вијека. Препознавши њену непроцјењиву вриједност, али и осјетивши тренутак који су сами описали као прст судбине, ови млади људи нису оклијевали. Одлучили су да икону откупе, али не да би красила њихове приватне колекције, већ са јасном и племенитом намјером – да је дарују светињи.

Ова вриједна икона из 19. вијека пронашла је свој нови, стални дом у манастиру Дужи надомак Требиња, као заједнички поклон ових вриједних људи.
Како сами истичу, мотив је био чист и вођен искључиво жељом да учине добро дјело. Радећи далеко од својих домова и зарађујући свој хљеб на сезонском раду, показали су да се праве вриједности и заједништво носе у срцу, без обзира на то одакле долазимо и гдје нас животни пут одвео.
Икона Христа Сведржитеља од сада ће, у миру манастира Дужи, стајати као свједок једног искреног пријатељства, вјере и племенитости сезонаца који су показали да права вриједност није у ономе што посједујемо, већ у ономе што дарујемо.
СЛАВА БОГУ !
