Tema jutra FKK TB.jpg (759 KB)
 
Izložba bosanskohercegovačke fotografije „FotoBiH 2026“ biće otvorena u utorak, 30. juna, u 20 časova u Muzeju Hercegovine u Trebinju, a o izložbi su u Jutarnjem programu Radio Trebinja govorili predsjednik Foto-kino kluba Trebinje Miodrag Vujačić i član kluba Radoje Vuković.
 
Riječ je o tradicionalnoj izložbi Asocijacije za umjetničku fotografiju BiH, koja okuplja najuspješnije radove nastale tokom godine, a čiju postavku u Trebinju organizuju Foto-kino klub Trebinje i Muzej Hercegovine.
 
„Biće izloženo oko 120 fotografija više od 60 autora, iz pet klubova, kao i samostalnih autora. Među njima su i radovi pet članova našeg kluba, tako da će publika imati priliku da vidi i fotografije trebinjskih autora“, rekao je Vujačić.
 
Ovo je prva u nizu ovogodišnjih izložbi „FotoBiH“, koje će biti priređene u najmanje pet gradova u Bosni i Hercegovini. Posebnost postavke u Trebinju je to što je selektor fotografija Trebinjac Radoje Elez, kandidat za zvanje majstora fotografije.
 
„U svakom gradu izložbu selektuje drugi autor, a nama je posebno drago što je selektor postavke koja će biti predstavljena u Trebinju upravo naš sugrađanin Radoje Elez. Među izloženim radovima ima i nagrađenih fotografija, ali nećemo sve otkrivati prije otvaranja“, naveo je Vuković.
 
U Foto-kino klubu Trebinje zadovoljni su sve većim interesovanjem publike za fotografiju, ali i rastom broja članova. Klub trenutno okuplja dvadesetak aktivnih fotografa, među kojima je sve više mladih.
 
„Posebno nas raduje što novi članovi već učestvuju na izložbama i pokazuju da od njih možemo mnogo da očekujemo. Nedavne izložbe ‘Sjenke’ i ulične fotografije bile su izuzetno posjećene, što potvrđuje da Trebinjci vole fotografiju i rado dolaze na izložbe“, istakao je Vujačić.
 
Do kraja godine klub planira još nekoliko aktivnosti – klupsku izložbu fotografija u oktobru, osnovni kurs fotografije, učešće na Samitu fotografa bivše Jugoslavije u Leskovcu, kao i tradicionalno praćenje Festivala festivala, tokom kojeg će biti priređena završna izložba pozorišne fotografije.
 
Sagovornici su naglasili da je rad kluba znatno unaprijeđen nakon dobijanja novih prostorija u Društvenom centru, preko puta Srednjoškolskog centra, te su zahvalili Gradu Trebinju, gradskom Odjeljenju za kulturu, Kulturnom centru i prijateljima kluba na podršci.
 
„Pozivamo sve ljubitelje fotografije i umjetnosti da u utorak u 20 časova dođu u Muzej Hercegovine. O fotografiji se ne može dovoljno pričati – ona se mora vidjeti“, poručili su Vujačić i Vuković.
 
Sa njima je razgovarao Darko Kurtović.