IMG_20250517_102115.jpg (459 KB)

U Muzeju Hercegovine danas će, po 17. put, biti održana „Noć muzeja“, a tim povodom gost u našem Jutarnjem programu bio je Simo Radić, muzejski pedagog, koji je najavio program ovogodišnje manifestacije.

 „Program počinje muzejskim radionicama za djecu, pod nazovom 'Slavimo Međunarodni dan muzeja', koje počinju u deset, odnosno u 12 časova. Za 18 časova je zakazano otvaranje izložbe Likovnog ateljea za odrasle Cerovac, a sat kanije će biti održan koncert horova Muzičke škole Vlado Milošević Banja Luka i Muzičke škole Trebinje. Otvaranje izložbe Međunarodne umjetničke kolonije  Kolo, pod nazivom 'Prvih deset godina' planirano je u 20 časova, a program završava koncertom džez grupe 'Džemsteri' iz Užica, od 21 čas“, naveo je Radić.

On je dodao da je ulaz u Muzej Hercegovine danas slobodan.

„Naravno, kao i svake godine tokom 'Noći muzeja' posjetioci će do ponoći, uz besplatan ulaz, moći da posjete naše stalne postavke. I ovoga puta smo pripremili raznovrsne sadržaje, tako da će za svakoga biti po nešto, a dodao bih još da je 'Budućnost muzeja u zajednicama koje se brzo mijenjaju' tema ovogodišnje manifestacije“, istakao je Radić.

On je podsjetio da je prva „Noć muzeja“ održana u Berlinu 1997. godine te da je 2004. iz Francuske potekla ideja da se organizuje jedinstvena „Evropska noć muzeja“, od kada se ova manifestacija održava u brojnim gradovima Evrope.

Sa Simom Radićem je razgovarala Biljana Medar.