Полицијској управи Требиње у овој години пријављено је 36 случајева насиља у породици што је за три више у односу на исти период прошле године.
Највише случајева насиља у породици евидентирано је у Требињу, а жртве су најчешће жене, подаци су које смо данас, поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, добили из требињске Полицијске управе.
Љиљана Чичковић, директорица „Женског центра“, невладине организације која се бави насиљем у породици пуних 17 година, наводи да би пројекат сигурне куће у Требињу, који је деценијама најављиван а изузетно значајан у борби против насиља, могао бити реализован - наредне године.
„Дефинитивно нисмо одустали нити ћемо одустaти док је не изградимо јер смо свјесни њеног значаја у ланцу подршке за жртве. Драго ми је да су тога свјесни и представници Града Требиња, што је јако значајно - јер ако немате подршку локалне заједнице, онда имате озбиљан проблем и не можете направити сигурну кућу. Тако да у 2020. oчекујемо да ће уз подршку Града коначно сигурна кућа заживјети за источну Херцеговину, што ће бити велика ствар за све жене. Не само оне које требају сигурну кућу, већ и друге - зато што ће то значити системску подршку, односно ширу палету подршке коју могу да добију у њиховој локалној заједници“, навела је Чичковићева, која је данас била гост Јутарњег програма Радио Требиња.
Свијест жена о насиљу се, додаје Чичковићева, значајно промијенила. Они су у овој години имали 170 интервенција, што је много више у односу на раније године.
„Овај број, који је константно у порасту, не значи да је повећан број случајева насиља већ број жена које су се охрабриле да проговоре о насиљу“, појашњава она.
Закон о насиљу у породици је надавно усвојен у Народној скупштини РС. Чичковићева истиче да је закон добар уколико се буде примјењивао у пракси.
„Кључна ставка у овом закону јесте што је избачено да се по овом закону може починилац прекршајно казнити. До сада смо имали конфузију. Закон којим су биле регулисане заштитне мјере укључивао је и одређене санкције за насилника, што се редовно у пракси и користило за санкцинисање, тако да је сваки предмет практично ишао као прекршај, умјесто као кривично дјело. Само у тешким случајевима се процес водио као кривично дјело. Важно је и што је новим законом уведена особа од повјерења, особа коју може да именује жртва, да буде неко од родбине, из невладиног сектора, особа која ће жртви пружати пуну подршку током процеса“, каже Љиљана Чичковић.
Међународни дан борбе против насиља над женама обиљежава се од 1999. године. Овај дан је одабран као дан сјећања на сестре Мирабел - Патрију, Минерву и Марију Тересу, које је брутално убио диктатор Рафаел Трухиљо у Доминиканској Републици 1960. године.