
У Музеју Херцеговине у Требињу отворена је традиционална изложба „Фото БиХ 2024.“, на којој су приказане најбоље умјетничке фотографије у БиХ за ову годину, а селектор изложбе је био Радоје Елез.
Фотографија Владимира Тадића освојила је прву награду за монохром фотографију, док је најбољи у колор фотографији био Дамир Борас.
У колор фотографији друго мјесто припало је Маријани Милетић Хајровић, а треће Милки Рисовић, док је код монохрома друго мјесто припало Станиславу Љакићу, а треће Дину Хаџидервишевићу.
Славенко Вукасовић, извршни директор Фото-кино клуба Требиње који је организатор ове изложбе, рекао је да је ове године на конкурс пријављено више учесника него претходних година, тачније 53 аутора са 450 фотографија, од чега су селектоване 73 колор и 74 монохром фотографије.
„Награде нису материјалног карактера, али фотографи који се баве умјетничком фотографијом на оваквим и сличним изложбама сакупљају бодове, на основу којих добијају звања у фотографској струци у смислу мајстора фотофрафије, кандидата за мајстора, прву, другу и трећу класу, тако да је ова изложба јако престижна”, навео је Вукасовић.
Маријана Милетић Хајровић, награђена Требињка је истакла да је кроз рад „Метафизика идентитета“ покушала подсјетити колико је битно приближити се себи на њежан и суптилан начин.
„Ја се углавном бавим концептуалном умјетношћу и иза већине мојих радова стоји једна садржајна идеја и концепт, са дубљим смислом који пролази кроз слојевит процес рада. Фотографија која је вечерас награђена симболизује слојевитост људске личности и конфликт спољашњег изгледа и унутрашње стварности. Кроз овај рад сам покушала приказати како се ми лако прилагођавамо и мијењамо своју личност под утицајем спољашњих фактора“, рекла је она.

Изложбу је отворила Слађана Скоћајић, начелник Одјељења за културу Града Требиња, која је рекла да ће идуће године град финансирати долазак свих награђених умјетника из цијеле Босне и Херцеговине у Требиње на изложбу.
„Ова изложба је веома квалитетна и редовна, никада није прекидана. Мислим да би требало промијенити назив у 'Изложба најбољих фотографија', јер то заиста и јесте. Посјетиоци ће већ сутра моћи присуствовати стручном вођењу кроз изложбу, гдје ће им аутори објаснити идеје и систем израде фотографија. Већ у суботу, Фото-кино клуб организује своју традиционалну изложбу позоришне фотографије у Културном центру. Задовољство нам је што је ова изложба вечерас у нашем граду, јер Требиње јесте, чини ми се, најинспиративнији град за стварање умјетницима“, казала је Скочајић.
Организатор изложбе је Фото-кино клуб Требиње у сарадњи са Музејом Херцеговине у Требињу, а а изложба се реализује у оквиру Требињског културног љета.

