
У Галерији Музеја Херцеговине вечерас је уприличена промоција књиге „Страдање Срба чапљинског краја у Првом свјетском рату - по документима проте Васе Медана“, аутора јереја Марка Гојачића.
Kњига је утемељена на записима од 1912. до 1919. свештеника Васа Медана који је био парох у том крају од 1896 до 1921. године и који је сахрањен у порти Саборног храма у Чапљини.
Аутор књиге јереј Марко Гојачић је рекао да је значајно да је ова књига угледала свјетло дана да би се чула истина о страдању Срба у Чапљини током Првог свјетског рата, будући да се о томе мање зна.
"Говори се о периоду Аустроугарске владавине и о мученичком путу свештеника Васе Медана који је био један од кажњених на бањалучком процесу", навео је Гојачић.

Виши стручни сарадник Републичког центра за истраживање рата и ратних злочина Предраг Лозо истакао је да је ова књига значајна зато што показује живи континуитет српске историје, као и значај институционалне свијести сакупљања извора о сопственом страдању, наводећи да су у овој књизи сакупљени оригинални историјски извори.
"У овој књизи се види рад Српске православне цркве на сакупљању података о страдању у Првом свјетском рату, из тих података видите о страдању свештенства, интелигенције, обичног народа, живот обичног човјека, односно живу историју парохијана проте Васе Медана", казао је Лозо.
Промоцију књиге организовали су Епархија Захумско-херцеговачка и приморска и Музеј Херцеговине.
