Minijature.jpg (590 KB)

U Muzeju Hercegovine u Trebinju večeras je, u saradnji sa Kulturnim centrom „Mija Aleksić” iz Gornjeg Milanovca, otvorena izložba „Zbirka Međunarodnog bijenala umetnosti minijature – izbor radova iz zbirke bijenala (1989–2019)“.

Dragan Arsić, direktor Kulturnog centra „Mija Aleksić“, rekao je da je do saradnje s Muzejom Hercegovine došlo nakon poziva Ministarstva kulture Srbije da se savremeno stvaralaštvo prikaže u Trebinju, u okviru manifestacije „Dani Srbije u Srpskoj“.

„Sa zadovoljstvom jednu reprezentativnu međunarodnu izložbu predstavljamo ovdje u Trebinju i pozivamo sve vaše sugrađane i goste da dođu i vide presjek prvih deset godina 'Međunarodnog bijenala umetnosti minijature', odnosno presjek onog što se dešava u minijaturnoj umjetnosti u cijelom svijetu. Ovdje su i pobjednički radovi i izbor iz zbirke koja je veoma bogata. Sa izložbom smo gostovali širom bivše Jugoslavije, a trudićemo se da odemo i do nekih evropskih zemalja, pošto je zbirka međunarodnog karaktera, tako da neće biti slučajno ako bude predstavljena i u Veneciji, Rimu, Parizu...“, naveo je Arsić.

Minijature 2.jpg (616 KB)

Nevena Čvorović, urednik likovnog programa u KC „Mija Aleksić“, navela je da „Zbirka Međunarodnog bijenala umetnosti minijature“ broji više od 1.500 radova malog formata, te da je u Trebinju predstavljeno njih stotinjak.

„U pitanju su djela umjetnika iz Srbije, zemalja bivše Jugoslavije i inostranstva nastala od 1989. do 2000. godine, i to formata do deset puta deset centimetara, što je propozicija za minijature. Do zbirke smo došli višedecenijskim radom, neke radove su nam, kao poklon našoj ustanovi, ostavili sami umjetnici, a neke smo otkupili. Ova izložba je i najava predstojećeg, 18. bijenala, koji će u Gornjem Milanovcu biti održan narednog aprila, i pozivam umjetnike da se, za učešće u kategorijama slikarstvo, crtež, grafika, skulptura, intermedija i primjenjena umjetnost, prijave na konkurs koji je otvoren do 15. novembra“, rekla je Čvorović.

Izložbu je otvorila Tamara Rajković, viši kustos – istoričar umjetnosti, koja je navela da, nakon višegodišnje saradnje sa Muzejem rudničko-takovskog kraja iz Gornjeg Milanovca, Muzej Hercegovine sada ima priliku da ugosti i Kulturni centar iz ovog grada, sa njihovom značajnom zbirkom.

„Među djelima koja su izložena u našem muzeju možemo da izdvojimo rad Ljubice Cuce Sokić, koja je 1989, prve godine kada je osnovano bijenale minijature, dobila Grand pri, odnosno glavnu nagradu. Među ovim djelima publika će vidjeti i neke poznate umjetnike sa obližnjih prostora. S obzirom na to da nemamo baš tako često priliku da vidimo ovakav vid izražavanja, odnosno minijaturnu umjetnost, pozivamo publiku da uživa u ovoj jedinstvenoj zbirci“, istakla je Rajković.

Izložba će u Muzeju Hercegovine biti otvorena do 28. novembra.

Minijature 1.jpg (683 KB)