Foto kampus 7.jpg (619 KB)

У галерији Културног центра Требиње вечерас је приређена завршна изложба учесника четвртог Кампуса за фотографију и савремену умјетност „Superexposure“.

Кампус је ове године окупио петнаест студената из Босне и Херцеговине, Србије и Црне Горе, а са њима је радио менторски тим: Чаба Акнај (Мађарска), Бранимир Карановић (Србија) и Младен Миљановић (Босна и Херцеговина).

„Superexposure 04“ организовао је Културни центар Требиње уз подршку Министарства за просвјету и културу Републике Српске, Града Требиња и Министарства културе и информисања Републике Србије.

У исто вријеме отворена је и тематска изложба фотографије, постера и ризографике која се одржава у склопу пројекта BLENDING.

Млади фотографи учествовали су на радионици о одрживом развоју која је дио пројектног сегмента тематских радионица, које се реализују у оквиру овог пројекта. Пројекат BLENDING је подржан путем Унеска у оквиру пројекта „Култура и креативност за Западни Балкан“ (CC4WBs) финансиран од стране Европске уније са циљем подстицања дијалога на Западном Балкану кроз унапређење културних и креативних сектора за повећани социо-економски утицај.

Foto kampus 5.jpg (693 KB)

Миљан Вуковић, директор Културног центра Требиње, подсјетио је да пројекат повезује четири динамична фестивала: Superexposure (Требиње), ПДП Конференцију креативних медија (Нови Сад), ФЛУИД дизајн форум (Цетиње) и POP-UP (Сарајево).

„То су четири фестивала веома значајна за младе умјетнике и мислим да ће ово умрежавање допринијети једној врсти регионалне снаге коју можемо да удахнемо, прије свега, младим умјетницима. Морамо да истакнемо и сталну подршку Града Требиња, Министарства за просвјету и културу Републике Српске и Министарства културе и информисања Републике Србије, али и Академије ликовних умјетности из Требиња“, навео је Вуковић.

Он је додао да сваки учесник чији је рад изложен у оквиру пројекта BLENDING добија сертификат о учешћу на изложби, а признања добијају три најбоља рада на изложби по мишљењу стручног жирија.

Професор Бранимир Карановић рекао је да су пристигле 43 пријаве, од којих је 25 серија и 30 појединачних фотографија на тему Bubble/Мјехур.

Foto kampus 6.jpg (663 KB)

„Жири у саставу: Младен Мијановић, Бранимир Карановић, Софија Балаћ, Сандра Ђуровић и Јован Видаковић одабрао је 20 аутора. Прву награду добила је Марија Дуповкина, другу награду - Теодор Копицл, а трећу награду - Милана Милованов“, навео је проф. Карановић.

За првонаграђеног ће идуће године бити обезбјеђена резиденција у Требињу у трајању од седам дана током којих ће израђивати фотографију која ће бити изложена на билборду. Добитници друге и треће награде биће чланови жирија који ће радити селекцију за наредну годину и биће им обезбјеђена резиденција за вријеме трајања кампуса.