ilustracija-zdrava-ishrana-uticaj-po-zdravlje.jpg (395 KB)

Правилна исхрана је један од кључних фактора здравог раста и развоја дјеце као и превенције бројних болести, посебно гојазности.

Ово је за наш радио истакао Владислав Шиповац, специјалиста социјалне медицине Института за јавно здравство - Регионални центар Требиње, поводом завршетка седме фазе програма „Школе-предшколске установе пријатељи правилне исхране-ПУППИ“, који се реализује у 43 предшколске и школске установе у Републици Српској.

„Неадекватна исхрана узрок је све већег броја неспособности и болести код дјеце. Овим проблемом су обухваћене све земље свијета како оне лошијег или средњег социо-економског статуса тако и оне богате. Дјеца су или неухрањена или гојазна. Претпоставља се да једно од троје дјеце узраста до пет година је неухрањено или гојазно. Ова иницијатива је заживјела 2014. годне у РС и обухватила је велики број предшколских и школских установа. На нашем подручју, у оквиру шесте и седме фазе програма, обухваћен је велики број ових установа из Билеће, Љубиња, Гацка, Невесиња, Берковића и Требиња. Свака од здравствених установа, имала је задатак да оформи тим који ће се бавити активностима везаним за неадекватну исхрану и физичку активност. Били су усмјеравани од стране ПУППИ тима из Регионалног центра института у Требињу, одржано је доста едукација. Овакав пројекат захтијева мултидисциплинарни приступ“, рекао је Шиповац.

Циљ овог програма је стварање здравих животних навика дјеце те едукација васпитно-образовних радника и кувара у вртићима, али и родитеља како би дјеци били обезбијеђени нутритивно квалитетни оброци прилагођени њиховом узрасту.Велики успјех је постигнут у оквиру предшколских установа.

„Нема више у тим установама да дијете добије саламу или хреновку за оброк. Тачно је прописано шта дјеца могу да једу за одређене оброке“, навео је он.

Предшколске установе већ користе правилник са нормативима за исхрану, који дефинише набавку намирница и припрему оброка, а требало би да услиједи и доношење подзаконског акта којим ће се детаљно уредити организација исхране и у основним школама.

„Немамо нека искуства што се тиче исхране у школама јер немамо мензе. Правилници за школско образовање би требало да се донесу што прије. Радиће се на томе да се евентуално уведу и оброци у оквиру основних школа како би обезбиједили тај здрав почетак и утицали на превенцију најчешћих болести које се јављају код дјеце“, додао је Шиповац.

Овај програм проводи Институт за јавно здравство Републике Српске, у сарадњи са Министарством здравља и социјалне заштите Републике Српске, Министарством просвјете и културе Републике Српске, а уз подршку УНИЦЕФ-а у БиХ.