ТРЕБИЊЕ I Капиталне инвестиције и утрошак средстава градског буџета за ове намјене биће прецизно испланиране за наредни петогодишњи период, а овај задатак биће повјерен новоформираном Координационом тиму градске управе.

Ово је за Радио Требиње рекао градоначелник Лука Петровић, предсједавајући тима за израду средњорочног плана капиталних инвестиција на подручју града Требиња 2017-2022. године, након првог радног састанка овог тијела.

Координациони тим чине требињски привредници, начелници одјељења градске управе, представници јавног сектора, јавних установа и мјесних заједница чији је оснивач Град Требиње.

Петровић је истакао да Координациони тим треба да припреми потребну документацију односно одлуке, правилнике, образце, јавни позив за кандидовање пројеката, бодује све пристигле пројекте и сачини нацрт средњорочног плана капиталних инвестиција који ће предлагач предложити Скупштини на усвајање.

„Према овом плану ће се тачно знати који су пројекти планирани у 2017., а који тек 2020. године и даље. Овај задатак подијелили смо у два дијела: први је да се припреме пројекти којима је неопходна подршка инвеститора, а то су - инфраструктурни објекти, путне саобраћајнице, електроинсталације и омогућавње ширења града у смислу продаје грађевинских парцела и парцела за индустријске зоне, а други је да се предочи у том плану које су то административне и правне препреке да када неко хоће да инвестира у наш град да зна које су његове обавезе према држави и граду“, навео је он.

Петровић је за Радио Требиње нагласио да се изради овог средњорочног плана  приступило са намјером да се активирају сви субјекти у нашем граду, како правна тако и физичка лица, да узму активно учешће у креирању развоја инфраструктуре града.

„Све идеје Координационог тима биће искориштене за потребе Инвестиционе конференције коју припремамо за април-мај ове године, али и за планове капиталних улагања у наредним годинама из буџета града Требиња. Циљ нам је да направимо такве пројекте који ће доносити нова радна мјеста и прављење нове позитивне инвестиционе климе што ће чинити много доброга за Требиње и Херцеговину“, истакао је градоначелник.

У року од 15 дана, до 28. фебруара сви привредници са подручја Града Требиња треба да изложе своје идеје и приједлоге са предрачуном вриједности тих пројеката.

Петровић је напоменуо да је данас одржан и састанак поводом припреме Инвестиционе конференције, којој је присуствовао и проф. др Јасмин Комић, министар науке и технологије у Влади РС који је члан тима за припрему ове конференције.

„Циљ конференције је промоција града Требиња као пожељне инвестицијске дестинације за стране и домаће инвеститоре. Намјера је да им пружимо информације о активностима Града Требиња и какви су планови у предстојећем периоду посебно у смислу унапређења пословног амбијента“, рекао је Петровић за Радио Требиње.

Градоначелник Требиња је истакао да су за капиталне инвестиције у овој години планирана три милиона и 100 хиљада КМ. Формирањем Фонда солидарности који треба да заживи од априла мјесеца и разноразним уштедама,  циљ је да у четворогодишњем периоду буџет за капиталне инвестициије буде до 8 милиона КМ.

„У овој години планирали смо средства из буџета града за другу компоненту водоводног система града Требиња, да се коначно ријеши питање водоснабдјевања Подгљивља-Потклисје, као и ријешавање водоводних цијеви од Мандића пумпе у Виноградима до насеља Подвори у Горици. Наша обавеза је и да измјестимо Ватрогасни друштво, у објекат који ће задовољавати највеће европске стандарде, како би кренули радови на изградњи Палате правде. Планирано је да са Хидроелектранама на Требишњици изградимо помоћни стадион Леотара на локалитету Град сунца и да наставимо инвестирање у путну и електро инфраструктуру Граду сунца. Омогућићемо у овој години да се створе услови за изградњу главне обилазнице града Требиња, дужине око 8 километара“, навео је Петровић.

Он је додао да ће у овој години путем пројекта Свјетске банке, чија је вриједност око 5 милиона КМ са учешћем града са 10-15 процената ријешити наводњавање система Петровог и Требињског поља, као и наводњавање Зубачког платоа, али не само насеља Граб и око локалитета аеродром већ још и села Турменти, Орашје, Богојевић село и Коњско са могућношћу продужења водоводног цијевовода до Убала.

Градоначелник Требиња каже да градска управа даје пуну подршку пољопривреди, посебно се отвара могућност извоза пољопривредних производа и других роба изградњом новог граничног прелеза на Иваници према Дубровнику који ће омогућити пласман роба домаћих произвођача.

Петровић је додао за Радио Требиње да је циљ да се у наредном периоду од 2018. до 2022. године развија спортски туризам, да се постакну подстицаји за пољопривредну производњу, органску производњу и да то не буде само здрава храна већ и љековито биље, а посебно зачинско биље које има тржиште на овим просторима.

Градоначелник Требиња Лука Петровић потврдио је да је Родољуб Драшковић, предсједник коцнерна „Свислајон Таково“ изразио спремност да погон дјечије хране „Јувитана“ пресели у Требиње.

„Имао сам више контаката са Драшковићем и интезивно смо размјењивали мишљења и ставове о будућем развоју града. Драшковић је произвођач кога морамо поштовати јер новац инвестира у наш град. Он сматра да је ово најповољнија и најпогоднија клима и да ће погон дјечије хране пребацити до јуна мјесеца на локалитет код Индустрије алата, гдје ће отворити нова радна мјеста“, истакао је он за Радио Требиње.

Према ријечима Петровића у наредном периоду ће бити отворена и нова радна мјеста у нашем граду у реалном сектору и то у дистрибутивном центру „Вокел“ на Волујцу и ауто-центру Нешковић у Засад пољу.

Д.М.