Simboli drzavnosti 2.jpg (772 KB)

У Музеју Херцеговине у Требињу вечерас је отворена изложба „Симболи српске државности на етнолошким предметима Музеја Војводине“, ауторке Љиљане Трифуновић, музејског савјетника-етнолога.

Државни, односно национални симболи – грб и застава, у себи носе информације о историји, традицији и вриједностима одређене земље. Сматра се да се управо преко грба као средства комуникације и идентификације најједноставније шаљу поруке о националним вриједностима.

Љиљана Трифуновић је истакла да је за потребе изложбе у Требињу издвојено 22 предмета са истканим тробојкама и изрезбареним, извезеним, исцртаним или истканим грбовима.

„Међу нашим експонатима из Музеја Војводине налази се текстил – ћилими, поњавице, зобнице, пешкири, затим и предмети од дрвета као што су чаше, јармови, као и музички инструменти попут гајди и гусала. Дакле, изложени су предмети из готово свих наших етнолошких збирки, укупно 22 експоната. Иначе, у музеју имамо више од 40, можда чак и близу 50 предмета на којима се могу видјети двоглави орао или државни грб. Међутим, нису сви уврштени у овај каталог. Разлог је тај што, на примјер, код тканих ћилима боја на мјесту гдје би се налазио мотив понекад потамни или изблиједи, па симбол није довољно уочљив, те га због тога нисам укључила у овај избор за каталог“, казала је ауторка изложбе.

Simboli drzavnosti 4.jpg (772 KB)

Директор Музеја Херцеговине Ивана Грујић нагласила је да вечерас имамо прилику да се упознамо са једним посебним сегментом традиционалног текстила – прије свега ћилимима, али и другим предметима из збирке Музеја Војводине.

„На њима се налазе скривени симболи који откривају идентитет нашег народа који је живио на простору Војводине, у сјеверној Србији, и који је успио да сачува своју традицију и препознатљиве мотиве, чак и у вријеме када истицање државних симбола није било пожељно“, казала је она.

Захвалила је Министарству културе Србије, јер је ова изложба дио манифестације коју Република Србија организује у Републици Српској, а која обухвата чак 70 културних догађаја широм наших градова.

„Наша сарадња са Музејом Војводине траје већ годинама – подсјећам да смо раније угостили и изложбу ‘Срби у равници’, која је говорила о првим колонизацијама у Војводини из ових крајева. Вечерас представљамо једну другачију и веома занимљиву поставку, која етнографске предмете приказује на начин који многе посјетиоце изненади – јер већина на први поглед не препозна симболе које су наше жене и везиље генерацијама утикавле у ове предмете“, закључила је Грујић.

Simboli drzavnosti 1.jpg (577 KB)