3-1.jpg (485 KB)

На Клобуку, на самој граници Републике Српске и Црне Горе, у спомен-капели у којој почивају војници херцеговачких и црногорских батаљона, данас је, поводом Видовдана, служена Света литургија и помен за 162 погинула борца који су животе положили у борбама са аустроугарским јединицама.

У молитвеном сабрању учествовали су свештеници Епархије захумско-херцеговачке и приморске и Епархије будимљанско-никшићке, а након богослужења испред спомен-капеле окупили су се потомци славних предака, представници институција, удружења и бројни поштоваоци историјске истине.

Послије помена одржан је историјски час и пригодан културно-умјетнички програм, којим је још једном потврђено да Клобук није само мјесто страдања, већ и мјесто сабрања, памћења и завјета.

Свештеник Мирослав Ратковић поздравио је окупљене, подсјетивши на дубоку духовну везу Видовдана са српским народом. Поручио је да су клобучки мученици својим животима посвједочили Христов пут, те да је и данас најважније живјети по Божијим заповијестима, не осуђивати једни друге и љубављу чувати народно јединство.

4.jpg (346 KB)

Начелник Одјељења за културу Града Требиња Слађана Скочајић истакла је да су Херцеговци кроз историју били препознатљиви по пркосу и непоколебљивости у временима страдања, али је нагласила да пркос не смије постати инат у времену мира.

„Када је рат и када се боримо, Херцеговци су познати по храбрости и пркосу. Али пркос није исто што и инат. Добро је бити пркосан пред непријатељем, али је лоше инатити се међу собом. Зато позивам све Херцеговце, све Србе и све православце да се мире, да праштају једни другима и да буду сложни“, поручила је Скочајићева.

Bez naslova.jpg (320 KB)

Свештеник Епархије будимљанско-никшићке Петар Крговић подсјетио је да живот непрестано представља духовну борбу, те да човјек најприје треба да тражи Царство небеско, јер ће му се онда све остало додати.

Историчар Драгутин Драга Перовић, који је подсјетио на славне странице борби Рудинско-трепачког батаљона, страдање аустроугарске војске на Клобуку и покушај уништења Манастира Косијерево, истакао је да је на овим просторима проливено много крви, али да су народ и светиње опстали захваљујући вјери, жртви и Божијој милости.

„Нека наши крвници остану упамћени по својим злочинима, а ми ћемо се и убудуће окупљати на овим светим мјестима да одамо заслужену пошту нашим славним прецима. Њима вјечни мир и Царство небеско“, поручио је Перовић.

Организатори Видовданског часа историје на Клобуку били су Удружење добровољаца и ратника ослободилачких ратова, њихових потомака и поштовалаца „Клобук“, Град Требиње, Црквене општине Требиње и Грахово, Удружење Граховљана „Стара Херцеговина“ и Завичајно удружење „Владика Сава Косановић“ Бањани.

Сабрање на Клобуку и ове године потврдило је да Видовдан није само успомена на прошлост, већ живи завјет да се чувају истина, слобода, вјера и сјећање на оне који су за њих дали своје животе.

2.jpg (438 KB)