3-1.jpg (485 KB)

Na Klobuku, na samoj granici Republike Srpske i Crne Gore, u spomen-kapeli u kojoj počivaju vojnici hercegovačkih i crnogorskih bataljona, danas je, povodom Vidovdana, služena Sveta liturgija i pomen za 162 poginula borca koji su živote položili u borbama sa austrougarskim jedinicama.

U molitvenom sabranju učestvovali su sveštenici Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske i Eparhije budimljansko-nikšićke, a nakon bogosluženja ispred spomen-kapele okupili su se potomci slavnih predaka, predstavnici institucija, udruženja i brojni poštovaoci istorijske istine.

Poslije pomena održan je istorijski čas i prigodan kulturno-umjetnički program, kojim je još jednom potvrđeno da Klobuk nije samo mjesto stradanja, već i mjesto sabranja, pamćenja i zavjeta.

Sveštenik Miroslav Ratković pozdravio je okupljene, podsjetivši na duboku duhovnu vezu Vidovdana sa srpskim narodom. Poručio je da su klobučki mučenici svojim životima posvjedočili Hristov put, te da je i danas najvažnije živjeti po Božijim zapovijestima, ne osuđivati jedni druge i ljubavlju čuvati narodno jedinstvo.

4.jpg (346 KB)

Načelnik Odjeljenja za kulturu Grada Trebinja Slađana Skočajić istakla je da su Hercegovci kroz istoriju bili prepoznatljivi po prkosu i nepokolebljivosti u vremenima stradanja, ali je naglasila da prkos ne smije postati inat u vremenu mira.

„Kada je rat i kada se borimo, Hercegovci su poznati po hrabrosti i prkosu. Ali prkos nije isto što i inat. Dobro je biti prkosan pred neprijateljem, ali je loše inatiti se među sobom. Zato pozivam sve Hercegovce, sve Srbe i sve pravoslavce da se mire, da praštaju jedni drugima i da budu složni“, poručila je Skočajićeva.

Bez naslova.jpg (320 KB)

Sveštenik Eparhije budimljansko-nikšićke Petar Krgović podsjetio je da život neprestano predstavlja duhovnu borbu, te da čovjek najprije treba da traži Carstvo nebesko, jer će mu se onda sve ostalo dodati.

Istoričar Dragutin Draga Perović, koji je podsjetio na slavne stranice borbi Rudinsko-trepačkog bataljona, stradanje austrougarske vojske na Klobuku i pokušaj uništenja Manastira Kosijerevo, istakao je da je na ovim prostorima proliveno mnogo krvi, ali da su narod i svetinje opstali zahvaljujući vjeri, žrtvi i Božijoj milosti.

„Neka naši krvnici ostanu upamćeni po svojim zločinima, a mi ćemo se i ubuduće okupljati na ovim svetim mjestima da odamo zasluženu poštu našim slavnim precima. Njima vječni mir i Carstvo nebesko“, poručio je Perović.

Organizatori Vidovdanskog časa istorije na Klobuku bili su Udruženje dobrovoljaca i ratnika oslobodilačkih ratova, njihovih potomaka i poštovalaca „Klobuk“, Grad Trebinje, Crkvene opštine Trebinje i Grahovo, Udruženje Grahovljana „Stara Hercegovina“ i Zavičajno udruženje „Vladika Sava Kosanović“ Banjani.

Sabranje na Klobuku i ove godine potvrdilo je da Vidovdan nije samo uspomena na prošlost, već živi zavjet da se čuvaju istina, sloboda, vjera i sjećanje na one koji su za njih dali svoje živote.

2.jpg (438 KB)