Vidovdanska litija  11.jpg (1.16 MB)

Српска православна црквена општина Требиње организовала је вечерас обновљену Видовданску литију поводом 110 година од страдања Срба у Требињу од 1914. до 1916. године.

Литија се одржавала до Другог свјетског рата као помен на страдале и објешене Србе од 1914-1916. године од стране аустроугарске управе.

Проторејеј ставрофор Борис Бандука рекао је да је литија обновљена послије 85 година, те нагласио да је важно на овај начин сјећати се свих страдалих од Косовског боја до данас.

Vidovdanska litija  18.jpg (816 KB)

Историчар Дејан Шкриван рекао је новинарима да је ова Видовданска литија између два рата била посвећена убијенима и објешенима у периоду од 1914-1916. године када је аустроугарски окупатор с циљем сијања страха објесио двије жене и 77 најугледнијих домаћина Требиња.

Он је рекао да су, осим вјешања, хиљаде Требињаца и Херцеговаца одведени у фабрике смрти, Добој, Арад и друга мјеста широм монархије гдје су оставили своје кости.

Vidovdanska litija  2.jpg (1.08 MB)

Vidovdanska litija  3.jpg (1.21 MB)

Vidovdanska litija  4.jpg (1.12 MB)

Vidovdanska litija  5.jpg (1.09 MB)

„Јако је важно да памтимо, јер је памћење брана забораву. Не памтимо да бисмо се светили и мрзили, ниједан овај догађај није позив на мржњу и освету, него позив да поштујемо наше жртве. Народ који зна своје жртве и гробове, зна и ко је, а народ који зна ко је, има снаге и да опстане“, навео је Шкриван.

Литија је прошла кроз град до спомен-костурнице на гробљу у Подгљивљу, гдје је служен помен за све пострадале Србе. Претходно је у Саборном храму Светог Преображења Господњег служена вечерња служба.

Vidovdanska litija  6.jpg (1.11 MB)

Vidovdanska litija  8.jpg (1.21 MB)

Vidovdanska litija  12.jpg (1.12 MB)

Vidovdanska litija  13.jpg (1.28 MB)

Vidovdanska litija  15.jpg (995 KB)

Vidovdanska litija  16.jpg (885 KB)

 

Vidovdanska litija  17.jpg (943 KB)

Vidovdanska litija  19.jpg (1.21 MB)

Начелник Одјељења за културу Градске управе Требиње Слађана Скочајић рекла је да је најважније не заборавити страдале, напомињући да Црква позива на праштање.

„Они који су изгубили чланове породица и комшије позивају да се и у праштању узима мјера како ко може и кад може. Можда ће за свакога доћи вријеме да опрости, али важно је да не мрзимо“, рекла је Скочајићева.