
Поводом обиљежавања Међународног дана борбе против злоупотребе опојних дрога и незаконите трговине дрогама, који се обиљежава 26. јуна, Полицијска управа Требиње данас је у сали за састанке организовала округли сто.
Како је истакнуто, обиљежавање овог датума представља традиционалну активност Полицијске управе Требиње, која сваке године организује превентивне кампање и подјелу летака грађанима широм источне Херцеговине.
„Ове године жељели смо да, осим подјеле промотивног материјала, организујемо и округли сто који ће додатно скренути пажњу јавности на проблем злоупотребе дрога. Очекујемо да ћемо донијети одређене закључке који ће допринијети унапређењу превентивних активности, али и репресивног дјеловања полиције. Посебно је важно подизање свијести родитеља о раном препознавању знакова који могу указивати на конзумирање опојних дрога, као и јачање мултиинституционалног приступа овој проблематици, јер не постоји ниједна болест зависности чије лијечење није могуће без сарадње више институција“, рекла је Јована Цвијетић, портпарол ПУ Требиње.
Представници Полицијске управе Требиње навели су да су у 2025. години евидентирали 196 случајева злоупотребе опојних дрога, од чега је 16 кривичних дјела, а 180 прекршаја.
“Током провођења полицијских активности одузето је око 270 килограма марихуане, 1,6 килограма амфетамина и 428 грама кокаина. Истакнуто је да ће Полицијска управа и у наредном периоду наставити са интензивним превентивним и репресивним активностима усмјереним на сузбијање злоупотребе и незаконите трговине опојним дрогама.”, истакла је Цвијетић.
Сања Станић, извршни директор Удружења грађана Викторија, која је уједно и чланица Комисије за сузбијање злоупотребе опојних дрога Владе Републике Српске, захвалила је Полицијској управи Требиње на организацији округлог стола и позиву за учешће.
Она је подсјетила да се 26. јуни, Међународни дан борбе против злоупотребе опојних дрога и незаконите трговине дрогама, обиљежава широм свијета од 1987. године, након што га је прогласила Генерална скупштина Уједињених нација, те да се и у Републици Српској овај датум годинама обиљежава различитим превентивним активностима.
„Циљ је да се скрене пажња јавности на значај подизања свијести и важност превенције, која је кључна у борби против злоупотребе опојних дрога. Данашњи округли сто организован је с намјером да укаже на значај мултисекторског приступа, односно заједничког дјеловања свих релевантних актера – образовних институција, полицијских агенција, здравствених и социјалних установа, вјерских заједница и организација цивилног друштва“, истакла је Станић.
Нагласила је да се друштво једино заједничким дјеловањем може ефикасно супротставити проблему болести зависности, било кроз превенцију, третман или опоравак корисника.
Додала је да се све активности проводе у складу са Стратегијом за сузбијање злоупотребе опојних дрога, коју је усвојила Народна скупштина Републике Српске, као и Акционим планом који је усвојила Влада Републике Српске, а који дефинишу мјере и активности свих надлежних институција у овој области.
