Policija okrugli sto.jpg (697 KB)

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv zloupotrebe opojnih droga i nezakonite trgovine drogama, koji se obilježava 26. juna, Policijska uprava Trebinje danas je u sali za sastanke organizovala okrugli sto.
Kako je istaknuto, obilježavanje ovog datuma predstavlja tradicionalnu aktivnost Policijske uprave Trebinje, koja svake godine organizuje preventivne kampanje i podjelu letaka građanima širom istočne Hercegovine.
„Ove godine željeli smo da, osim podjele promotivnog materijala, organizujemo i okrugli sto koji će dodatno skrenuti pažnju javnosti na problem zloupotrebe droga. Očekujemo da ćemo donijeti određene zaključke koji će doprinijeti unapređenju preventivnih aktivnosti, ali i represivnog djelovanja policije. Posebno je važno podizanje svijesti roditelja o ranom prepoznavanju znakova koji mogu ukazivati na konzumiranje opojnih droga, kao i jačanje multiinstitucionalnog pristupa ovoj problematici, jer ne postoji nijedna bolest zavisnosti čije liječenje nije moguće bez saradnje više institucija“, rekla je Jovana Cvijetić, portparol PU Trebinje.
Predstavnici Policijske uprave Trebinje naveli su da su u 2025. godini evidentirali 196 slučajeva zloupotrebe opojnih droga, od čega je 16 krivičnih djela, a 180 prekršaja.
“Tokom provođenja policijskih aktivnosti oduzeto je oko 270 kilograma marihuane, 1,6 kilograma amfetamina i 428 grama kokaina. Istaknuto je da će Policijska uprava i u narednom periodu nastaviti sa intenzivnim preventivnim i represivnim aktivnostima usmjerenim na suzbijanje zloupotrebe i nezakonite trgovine opojnim drogama.”, istakla je Cvijetić.
Sanja Stanić, izvršni direktor Udruženja građana Viktorija, koja je ujedno i članica Komisije za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga Vlade Republike Srpske, zahvalila je Policijskoj upravi Trebinje na organizaciji okruglog stola i pozivu za učešće.
Ona je podsjetila da se 26. juni, Međunarodni dan borbe protiv zloupotrebe opojnih droga i nezakonite trgovine drogama, obilježava širom svijeta od 1987. godine, nakon što ga je proglasila Generalna skupština Ujedinjenih nacija, te da se i u Republici Srpskoj ovaj datum godinama obilježava različitim preventivnim aktivnostima.
„Cilj je da se skrene pažnja javnosti na značaj podizanja svijesti i važnost prevencije, koja je ključna u borbi protiv zloupotrebe opojnih droga. Današnji okrugli sto organizovan je s namjerom da ukaže na značaj multisektorskog pristupa, odnosno zajedničkog djelovanja svih relevantnih aktera – obrazovnih institucija, policijskih agencija, zdravstvenih i socijalnih ustanova, vjerskih zajednica i organizacija civilnog društva“, istakla je Stanić.
Naglasila je da se društvo jedino zajedničkim djelovanjem može efikasno suprotstaviti problemu bolesti zavisnosti, bilo kroz prevenciju, tretman ili oporavak korisnika.
Dodala je da se sve aktivnosti provode u skladu sa Strategijom za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga, koju je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, kao i Akcionim planom koji je usvojila Vlada Republike Srpske, a koji definišu mjere i aktivnosti svih nadležnih institucija u ovoj oblasti.