2880.jpg (854 KB)

Служењем Свете литургије у Цркви Светог архангела Михаила у Величанима и парастоса код спомен-костурнице и јаме Јагодњача у Ржаном Долу, те полагањем цвијећа, данас је одата почаст за 165 Срба из Поповог поља и околине, страдалих у усташким злочинима 1941. године.

Међу окупљеним потомцима жртава бачених у јаму Јагодњачу, био је и Владо Сетенчић из Драчева, чији је дјед Владо, са својом браћом Васом и Миланом, страдао 1941. године.

Сетенчић је испричао да су их усташе ухапсиле у породичној кући у Драчеву и одвеле у школу у Величанима, гдје су били затворени са осталим мјештанима.

„Сви су мислили да се ништа неће догодити и да ће бити обављен само неки разговор. Када су доведени у школу, схватили су о чему се ради. Мој дјед је разбио прозор и покушао да побјегне, али је током бијега рањен у ногу. Усташе су га нашле наредног дана, ухватиле, везале за камион и живог вукле до јаме у Ржаном Долу, гдје је убијен. Његова два брата бачена су у јаму наредног дана“, навео је Сетенчић.

Он је додао да су на Спомен-костурници исписана имена страдалих из Драчева и других села, те да су чланови породица жртава учествовали у преносу њихових посмртних остатака 1991. године.

"Ни младе ни старе не би требало посебно позивати да присуствују оваквим поменима, већ да би сами требало да дођу, поклоне се жртвама и упале свијеће. То је оно што можемо учинити за своју родбину и претке. Тако сам и ја данас дошао са братићем и његовим сином, да их упознам са трагедијом која је задесила нашу породицу“, рекао је Сетенчић.

2876.jpg (641 KB)

Манојло Ћук из Величана, чији је стриц Манојло са свега 15 година бачен у јаму Јагодњача, истакао је да се ове године навршава 85 година од злочина и 20 година од обнове Спомен-костурнице.

"Објекат је био тешко оштећен током ратних дејстава 1992. године, када га је неколико пута погодила граната, а 2006. године је формиран седмочлани одбор који је организовао његову обнову и рестаурацију. Урађена је квалитетна обнова, а наша обавеза је да Спомен-костурницу чувамо како би остала мјесто окупљања и поклоњења жртвама“, рекао је Ћук.

Организатор обиљежавања било је Удружење грађана „Ржани До – Величани – Попово поље“, а након помена приређена је трпеза љубави код школе у Величанима.