2880.jpg (854 KB)

Služenjem Svete liturgije u Crkvi Svetog arhangela Mihaila u Veličanima i parastosa kod spomen-kosturnice i jame Jagodnjača u Ržanom Dolu, te polaganjem cvijeća, danas je odata počast za 165 Srba iz Popovog polja i okoline, stradalih u ustaškim zločinima 1941. godine.

Među okupljenim potomcima žrtava bačenih u jamu Jagodnjaču, bio je i Vlado Setenčić iz Dračeva, čiji je djed Vlado, sa svojom braćom Vasom i Milanom, stradao 1941. godine.

Setenčić je ispričao da su ih ustaše uhapsile u porodičnoj kući u Dračevu i odvele u školu u Veličanima, gdje su bili zatvoreni sa ostalim mještanima.

„Svi su mislili da se ništa neće dogoditi i da će biti obavljen samo neki razgovor. Kada su dovedeni u školu, shvatili su o čemu se radi. Moj djed je razbio prozor i pokušao da pobjegne, ali je tokom bijega ranjen u nogu. Ustaše su ga našle narednog dana, uhvatile, vezale za kamion i živog vukle do jame u Ržanom Dolu, gdje je ubijen. Njegova dva brata bačena su u jamu narednog dana“, naveo je Setenčić.

On je dodao da su na Spomen-kosturnici ispisana imena stradalih iz Dračeva i drugih sela, te da su članovi porodica žrtava učestvovali u prenosu njihovih posmrtnih ostataka 1991. godine.

"Ni mlade ni stare ne bi trebalo posebno pozivati da prisustvuju ovakvim pomenima, već da bi sami trebalo da dođu, poklone se žrtvama i upale svijeće. To je ono što možemo učiniti za svoju rodbinu i pretke. Tako sam i ja danas došao sa bratićem i njegovim sinom, da ih upoznam sa tragedijom koja je zadesila našu porodicu“, rekao je Setenčić.

2876.jpg (641 KB)

Manojlo Ćuk iz Veličana, čiji je stric Manojlo sa svega 15 godina bačen u jamu Jagodnjača, istakao je da se ove godine navršava 85 godina od zločina i 20 godina od obnove Spomen-kosturnice.

"Objekat je bio teško oštećen tokom ratnih dejstava 1992. godine, kada ga je nekoliko puta pogodila granata, a 2006. godine je formiran sedmočlani odbor koji je organizovao njegovu obnovu i restauraciju. Urađena je kvalitetna obnova, a naša obaveza je da Spomen-kosturnicu čuvamo kako bi ostala mjesto okupljanja i poklonjenja žrtvama“, rekao je Ćuk.

Organizator obilježavanja bilo je Udruženje građana „Ržani Do – Veličani – Popovo polje“, a nakon pomena priređena je trpeza ljubavi kod škole u Veličanima.