2495.jpg (969 KB)

Данас се навршило 85 година откако су Срби са десне стране Поповог поља монструозно убијани, а неки и живи бацани у јаму Јагодњачу на Ржаном Долу.

На мјесту незапамћеног злочина из те далеке 1941. године и јутрос смо затекли упаљене свијеће и цвијеће.

Сјећање на своје страдале и тај кобни дан породица Вељковић из Бачке Паланке чувала је и онда када њени чланови нису могли да дођу на ово стратиште. Тога дана одлазили би у цркву у Паланци и палили свијеће за своје страдале у јами Јагодњачи, рекао нам је Горан Вељковић, кога смо јутрос затекли код јаме.

„Мој дјед Јово и ујак Манојло страдали су на данашњи дан те 1941. године и то је посебан и тужан дан за моју породицу. Сјећам се да је годинама моја мајка кретала на пут у Херцеговину да би 23. јуна дошла на ово мјесто. Ако би била спријечена да дође, тога дана не би ишла на посао, већ би одлазила у цркву да запали свијећу и да помен свом оцу, брату и осталим рођацима из наше породице. Сматрајући да је то наша породична обавеза, и послије њене смрти наставио сам да 23. јун обиљежавам као завјештану породичну обавезу коју не смијем занемарити. Ове године дошао сам са сином Огњеном, да и он на овом мјесту, на овај дан, чује причу о овом злочину и запали свијећу за покој душа наших предака“, рекао нам је Горан.

Ово стратиште ће током наредних седам дана посјећивати чланови породица страдалих, јер су усташе масакр наставиле и послије 23. јуна. За само неколико дана угасиле су више од двије стотине живота својих комшија, који су били само Срби и ништа више.